Nowa wizytówka Gminy Drużbice – relacja z otwarcia żłobka

  • 17.11.2021, 07:00
  • Redakcja lokalna.news
16112021-zlobek-druzbice-glowacki-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
16 listopada w Gminie Drużbice nastąpiło oficjalne otwarcie żłobka. Budynek robi niesamowite wrażenie i zdecydowanie jest wizytówką gminy.

  Wójt i cała Gmina Drużbice kolejni raz pokazali, że nie ma rzeczy niemożliwych, nie ma żadnych ograniczeń i jeżeli chce się coś dokonać, wystarczą chęci i praca, a osiągnie się wyznaczone cele. 16 listopada 2021 r. to bardzo radosna i wyjątkowa data w historii gminy. To właśnie tego dnia odbyło się oficjalne otwarcie żłobka, w miejscu starego budynku, pochodzącego jeszcze z końca XIX wieku. Kiedyś była tam szkoła i przedszkole, dziś piękny i ekologiczny żłobek.

 Naprawdę, wiele gmin i miast powinno brać przykład z Gmin Drużbice, jeśli chodzi o realizację inwestycji strategicznych. Ile zatem kosztowała cała inwestycja?

  Całość inwestycji, jeżeli chodzi o przebudowę budynku gminnego, który dzisiaj będzie służył na potrzeby żłobka, jest to kwota 1 250 000 zł, z czego blisko 800 000 zł stanowi dofinansowanie w ramach Urzędu Wojewódzkiego, w ramach programu „Maluch+”. Na to udało się Gminie Drużbice pozyskać pieniądze zewnętrzne. Pozostała część to był wkład własny gminy i dzisiaj możemy cieszyć się z nowego budynku – mówi Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

  Jak już zostało wspomniane, budynek powstał na planie starego budynku w dodatku w ekspresowym tempie.

  Budynek powstał w ekspresowym tempie. Pierwsze roboty budowlane na tym placu rozpoczęły się w połowie czerwca, natomiast dzisiaj mamy 16 listopada i mamy uroczyste otwarcie budynku.

  Znajdujemy się w miejscu, gdzie stał kiedyś, jeden z najstarszych budynków na terenie Drużbic. Budynek pochodził z końca XIX wieku. Wydawało nam się na pierwszy rzut oka, że ten budynek uda się uratować, ponieważ stan tego budynku, przynajmniej zewnątrz, pozwalał domniemać, że da się go uratować, jednak po odkryciu fundamentów okazało się, że budynek musi być kompletnie przebudowany, z nowymi fundamentami. Dzisiaj właśnie stoimy przy tym budynku, kompletnie zmodernizowanym, zbudowanym właściwie od podstaw w miejscu starego.

  Żłobek robi niesamowite wrażenie. Świetnie wkomponowuje się w nowoczesne trendy stylistyczne, jest świetnie wyposażony, bezpieczny, ponieważ posiada nowoczesny monitoring i jest przede wszystkim przyjazny dzieciom. Ile dzieci może do niego uczęszczać?

  Zgodnie z założeniami projektowymi, budynek ten był od samego początku projektowany na 24 dzieci, i na chwilę obecną mamy pełną obsadę, czyli 24 dzieci będzie formalnie do tego budynku uczęszczać i uczestniczyć w zajęciach.

  Czy były jakieś problemy ze znalezieniem kadry?

Nie, dlatego że dzisiaj jest dużo osób, które mają wykształcenie pedagogiczne i takie, które pozwala na to, aby w takim miejscu jak ten żłobek pracować. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że cały czas poruszamy się w ścisłym rygorze dodatków, które nakłada nam oczywiście urząd finansujący tego typu wsparcie finansowe, natomiast nie ukrywam, że poszło nam to dosyć sprawnie, mamy pełną kadrę osób, które będą w tym żłobku pracowały.

  Znakiem naszych czasów jest również dbałość o ekologię. Czy budynek stworzono również z myślą o ekologii?

  Od samego początku podczas projektowania tego budynku, zwracaliśmy uwagę na ekologię, czyli przede wszystkim na zastosowanie nowych ekologicznych form ogrzewania, mówię tutaj m.in. o pompie ciepła, ale oprócz tego o kwestiach związanych z dociepleniem budynku i stworzeniu odpowiednich warunków, aby ten budynek był jak najmniej szkodzący środowisku i jak najbardziej ekologiczny. Myślę, że poprzez te wskaźniki, zarówno ogrzewania, poprzez montaż pomp ciepła, czy montaż odpowiednich systemów dociepleń, ten budynek jest bardzo ekologiczny i będzie spełniał najwyższe normy, jeżeli chodzi o standardy ochrony powietrza.

  Jak ważna jest to inwestycja dla gminy? Można uznać ją za wskaźnik tego, w jakim kierunku gmina chce się dalej rozwijać?

   To jest jeden z elementów wskaźnikowych, aby pokazać, że stawiamy nie tylko na rozwój dróg i całej infrastruktury drogowej, ale inwestujemy też w nowe poziomy rozwoju gminy, czyli przede wszytym ściąganie młodych ludzi, zapewnianie im możliwości opieki nad dziećmi.

  Nie ukrywam, że ten budynek jest traktowany w sposób nowatorski taki, aby wskazać, że wchodzimy jako gmina na nowe tory rozwoju i myślę, że oprócz typowych inwestycji drogowych, musimy też pamiętać o inwestycjach takich, które będą służyły zapotrzebowaniu naszych mieszkańców na tego typu sprawy, czyli m.in. opieka nad dziećmi – podsumowuje Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

  A jakie wrażenie budynek zrobił na rodzicach, których pociechy będą tutaj pilnie uczęszczać?

  Wrażenia super, budynek piękny, super miejsce dla dzieci. Żłobek ma bardzo dużo zabawek. Razem z synem przyjechaliśmy dzisiaj na otwarcie. Myślę, że się zaaklimatyzuje i będziemy mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki w pracy, a dzieci będą się wspaniale bawić.

 Budynek jest wizytówką gminy. Jest to inwestycja, której nie było w gminie nigdy. Wreszcie dzieci będą mogły chodzić do żłobka, rozwijać się, więc wydaje mi się, że jest to świetna i bardzo potrzebna inwestycja – mówi Michał, mieszkaniec Gminy Drużbice

Żłobek rozpoczyna oficjalnie swoją działalność 17 listopada 2021 r

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe