Poradnik Konsumenta: Czym jest rękojmia i gwarancja?

  • 01.10.2021, 07:30
  • Redakcja lokalna.news
29092021-rekojmia-gwarancja-sewerynek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Każdy z nas dokonuje zakupy czy to w formie tradycyjnej, czy online. Warto jednak być świadomym konsumentem i znać swoje prawa. W dzisiejszym „Poradniku Konsumenta” Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek tłumaczy czym jest rękojmia i gwarancja, czy faktura jest też gwarancją oraz, czy sprzedawcy odsyłają klienta do gwaranta, zamiast przyjąć reklamacje w ramach rękojmi?

  Dzisiaj porozmawiamy o bardzo ważnym temacie dla wszystkich konsumentów. Porozmawiamy o tym, czym jest rękojmia i czym jest gwarancja i co właściwie oznaczają te pojęcia?

  Rękojmia i gwarancja, są to dwie instytucje, w ramach których, konsument może złożyć reklamacje. W ramach rękojmi odpowiedzialność ponosi sprzedawca, a w ramach gwarancji odpowiedzialność ponosi gwarant, najczęściej jest to producent. Czasami gwarancji może udzielić również sprzedawca i wówczas on będzie odpowiadał w ramach gwarancji.

  W przypadku rękojmi sprzedawca odpowiada w ciągu dwóch lat, od taty zakupu, za sprzedany towar. W tym czasie klient może złożyć reklamację. W przypadku gwarancji termin w którym konsument może złożyć gwarancje, powinien być określony w karcie gwarancyjnej, czyli konsument powinien przeczytać gwarancję, zapoznać się z nią, jakie są jej warunki. Najczęściej termin, na który jest udzielana gwarancja, to również są dwa lata. Oczywiście na niektóre towary, ten termin jest dłuższy, np. na blachę, jeżeli chodzi o materiały budowalne, okna, drzwi, te terminy są wieloletnie.

  Jeżeli chodzi o żądanie, jakie może złożyć konsument w ramach rękojmi lub gwarancji, to w przypadku rękojmi konsument może domagać się naprawy, wymiany, obniżenia ceny, odstąpienia od umowy. W przypadku gwarancji takie uprawnienia powinny być określone w karcie gwarancyjnej. Najczęściej jest to naprawa lub wymian towaru.

  Wrócę na chwilkę do żądania odstąpienia od umowy w przypadku rękojmi. Nie w każdym przypadku konsument może odstąpić od umowy w ramach rękojmi. Może odstąpić, jeżeli towar był już reklamowany i wada okaże się istotna. Wtedy klient może żądać zwrotu pieniędzy – mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.

  Czy często sprzedawcy odsyłają klienta do gwaranta, zamiast przyjąć reklamacje w ramach rękojmi?

  Jest to dość częste zjawisko, z którym zgłaszają się do mnie klienci. Takie postępowanie sprzedawcy jest nieprawidłowe. Jeżeli konsument zgłasza się do sprzedawcy i chce zgłosić reklamację z tytułu rękojmi, jak najbardziej ma do tego prawo. To jest wybór konsumenta, czy złoży reklamację z tytułu gwarancji, czy z rękojmi.

  Jeżeli klient zgłasza się do sprzedawcy i chce zgłosić reklamacje z tytułu rękojmi, a sprzedawca odsyła go do serwisu, aby sam odesłał towar do gwaranta, to takie postępowanie jest nieprawidłowe. Świętym prawem konsumenta jest tu dokonać wyboru, czy chce złożyć reklamację z rękojmi, czy z gwarancji.

  Najczęściej towary reklamujemy w miejscu zakupu, jest to dość wygodne dla konsumenta, aniżeli nawiązywanie kontaktu z serwisem – tłumaczy Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.

Czy faktura to też gwarancja?

  Konsumenci zgłaszają się do mnie twierdząc, że posiadają gwarancje, ponieważ mają fakturę. Faktura jest to potwierdzenie zakupu, gwarancja jest dokumentem, który nazwany jest kartą gwarancyjną, albo gwarancją, więc sama faktura nie stanowi gwarancji – Wyjaśnia Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Starostwie Powiatowym w Radomsku, Michał Sewerynek.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe