Trwa nabór na rachmistrzów przy spisie powszechnym

  • 04.02.2021, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
03022021-rachmistrzowie-rogowska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. W związku z tym, prowadzony jest nabór na rachmistrzów terenowych, jak i telefonicznych. Aby zostać rachmistrzem, trzeba spełnić odpowiednie kryteria, przejść szkolenie i zdać test.

   Już za dwa miesiące rusza Narodowy Spis Powszechny. W związku z tym poszukuje się kandydatów na rachmistrzów, którzy będą liczyć ludność. Czy każdy może zostać rachmistrzem? Jakie kryteria trzeba spełnić?

Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią, trzeba mieć wykształcenie minimum średnie. Trzeba być biegłym zarówno w piśmie, jak i mowie. Trzeba również mieć nieposzlakowaną opinię. Wszystkie osoby, które spełnią te warunki i chciałyby spróbować swoich sił w roli rachmistrzów, zapraszamy do Urzędu Miasta. Formularz dostępny jest na stornie internetowej. Należy go wypełnić w terminie do 9 lutego odesłać - mówi Kryspina Rogowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Na czym polega praca rachmistrza?

Jest to powszechny spis narodowy i tutaj taki rachmistrz dotrze do każdego z mieszkańców czy w formie bezpośredniej, czy w formie telefonicznej. Mieszkańcy mogą dokonać również tzw. samospisu, korzystając z portalu internetowego, sami odpowiedzieć na pytanie zawarte w ankiecie. W spisie powszechnym chodzi zarówno o pozyskanie informacji dotyczących chociażby, wykształcenia, pewnych preferencji. Są to dane, które są bardzo ciekawe, dają sporo do myślenia i oczywiście są potrzebne ­- mówi nam Kryspina Rogowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Czy kandydaci na rachmistrzów przechodzą szkolenie?

Tak, Urząd Miasta zapewni szkolenie. Po szkoleniu będzie egzamin. Osoba, która uzyska 60% pozytywnych odpowiedzi na tym egzaminie, ma szanse na to, żeby stać się takim rachmistrzem. To oczywiście nie jest darmowa usługa, Ponieważ osoby, które przejdą szkolenie, zdadzą egzamin, mogą liczyć na konkretne pieniądze. Na razie ustawodawca ustalił 7 zł od jednej ankiety uzupełnionej bezpośrednio i 4 zł od ankiety uzupełnionej telefonicznie. Jeżeli będzie nowelizacja to w tej nowelizacji, ta stawka jest ujednolicona do 7 zł dodaje Kryspina Rogowska, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe