Podsumowanie roku w USC w Radomsku

  • 08.01.2021, 08:39
  • Redakcja lokalna.news
07012020-podsumowanieroku-usc-morawska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W minionym 2020 roku zanotowano mniej ślubów, mniej rozwodów i urodzeń. Więcej było za to liczby zgonów. Najpopularniejszymi imionami dla dziewczynek były Alicja, Zofia, Julia, Maja, Zuzanna. Dla chłopczyków Jakub, Filip, Antoni, Franciszek, Aleksander. Początek 2021 to dobra okazja, aby podsumować rok 2020 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Radomsku. I tak, jeśli chodzi np. o śluby, było ich mniej niż w 2019. Rozwodów również było mniej. Niestety również urodzeń było mniej niż w zeszłym roku a zgonów więcej. Rok 2020 był zwyczajnie trudnym rokiem pod każdym względem. Ze względu na pandemię, wprowadzał on wiele komplikacji w nasze życia, m.in. utrudniał organizację ślubów.

- W 2020 roku zostało sporządzone w Radomszczańskim Urzędzie Stanu Cywilnego 243 akty małżeństwa. Było to, o około 50 aktów mniej niż w roku 2019. W ubiegłym roku zostały udzielone 3 śluby plenerowe, jeśli chodzi o śluby cywilne. Zdecydowanie więcej było ślubów cywilnych, aniżeli wyznaniowych – mówi Małgorzata Morawska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

 

Ile przeprowadzono rozwodów?

- W naszym urzędzie zostało naniesione, na podstawie prawomocnych orzeczeń sądów okręgowych, 75 wzmianek dotyczących rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Było to mniej w porównaniu z rokiem 2019, kiedy było dwa razy więcej, czyli około 140 takich wzmianek dodaje Małgorzata Morawska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

 

Liczna urodzeń

- Niestety również ten rok, jeśli chodzi o urodzenia, jest na lekkim minusie, ponieważ w naszym urzędzie, sporządzonych zostało o około 40 aktów mniej, niż w roku 2019. W ubiegłym roku sporządzaliśmy 1111 aktów urodzenia mówi nam Małgorzata Morawska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

 

­Liczba zgonów

- Pandemia również i w naszym urzędzie dała znać o sobie, ponieważ sporządziliśmy więcej aktów zgonu o 274, aniżeli w roku ubiegłym i w tym roku zarejestrowaliśmy  1278 aktów zgonu mówi Kierownik Stanu Cywilnego w Radomsku.

 

Jakie były najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców?

W ubiegłym roku wg. naszych podsumowań urodziło się więcej chłopców, aniżeli dziewczynek. Imiona najchętniej wybierane przez rodziców dla nowonarodzonych dzieci, to dla płci męskiej: Jakub, Filip, Antoni, Franciszek, Aleksander. Dla dziewczynek: Alicja, Zofia, Julia, Maja, Zuzanna ­mówi Małgorzata Morawska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

 

Ile było małżeństwa z długim stażem?

­- Oczywiście Pan Prezydent Miasta Radomska wystąpił do mieszkańców naszego miasta oraz do Gminy Radomsko z prośbą o wskazanie, czy życzą sobie wystąpić z wnioskiem o nadanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie i w ubiegłym roku takich par, którym zostały wręczone medale, było 76. Oczywiście jeszcze czekamy na kolejny wnioski. Tych wniosków, jeszcze powinno do nas dotrzeć z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego około 20 dodaje Małgorzata Morawska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

 

Zmiana imion, nazwisk, odpisy aktu stanu cywilnego

- W ubiegłym roku wydaliśmy w Radomszczańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, około 9,5 tysiąca odpisów aktu stanu cywilnego. Na wniosek naszych klientów, moi pracownicy wprowadzili do Systemu Rejestrów Państwowych około 5,5 tysiąca takich aktów. Na wniosek innych urzędów, ponad 3 tysiące. W Radomszczańskim Urzędzie Stanu Cywilnego wydano 1200 zaświadczeń różnego rodzaju, 15 decyzji w zakresie zmiany imienia lub nazwiska, oraz sporządziliśmy 76 transkrypcji zagranicznych, czyli wpisania aktów stanu cywilnego do Polskiego Systemu  Rejestrów Państwowych mówi nam Małgorzata Morawska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe