Taki był rok 2020 - Podsumowanie

  • 04.01.2021, 16:26
  • Redakcja lokalna.news
29122020-podsumowanie-roku2020.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nie ma co ukrywać, że dla większości z nas rok 2020 był trudny, a na pewno męczący. Był to rok pod dyktando pandemii, która znacznie zmieniła wiele naszych przyzwyczajeń. Mijający rok będzie z pewnością kojarzył nam się z niepokojem o zdrowie nasze i naszych bliskich, z wieloma utrudnieniami w sprawach pozornie błahych jak np. robienie zakupów. Były trzy kwarantanny, które mocno paraliżowały funkcjonowanie wszystkich instytucji. Będzie to również rok, który będzie kojarzył się z noszeniem maseczek. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu jest to obowiązek.

Nauka zdalna

 

Rok 2020 zmusił szkoły i uczelnie do całkowicie innego sposobu nauczania. Z początku, kiedy szkoły jeszcze nie były zamknięte, starały się robić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim uczniom, aby mogli stacjonarnie i przede wszystkim bezpiecznie zdobywać wiedzę. Jak wiemy, szkoły i uczelnie zostały zamknięte, uniemożliwiając naukę stacjonarną. Jest to trudna sytuacja zarówno dla nauczycieli, którzy nie mogą w pełni przekazywać uczniom wiedzy, tak jak to robili do tej pory. Jest to też trudne dla samych uczniów, ponieważ nie mogą spotykać się z rówieśnikami i skazani są na naukę przez komputer, przez to brakuje im nie tylko kontaktu z rówieśnikami, ale i ruchu. Nauka zdalna niosła za sobą utrudnienia, ponieważ wiele rodzin, miało kłopot z dostępem do komputerów i Internetu. Na szczęście wiele z mniej zamożnych rodzin, wiele dzieci z placówek opiekuńczych, dostało odpowiednie wyposażenie do nauki zdalnej. Nawet tegoroczny Dzień Nauczyciela miał inną, mniej uroczystą formę. Nie było uroczystych apeli, skradania nauczycielom kwiatów itp. Wszystko w tym roku jest proste, skromne, nastawione na bezpieczeństwo.

 

Kultura online

 

Pandemia sprawiała, że wiele instytucji kulturalnych zostało zamkniętych. Zamknięte były kina, teatry, filharmonie. Dostęp do kultury, który jest tak ważny dla wielu z nas, był mocno utrudniony. Premiery filmowe, premierowe koncerty artystów, wszystko to było online, bo to jedyna szansa artystów na zarobek. Wiele kontrowersji wywołało wsparcie z Ministerstwa Kultury dla artystów, a dokładnie rzecz biorąc nierówne dzielnie pieniędzmi. Nie sposób zrozumieć tego, dlaczego teatr, który zatrudnia o wiele więcej osób niż zespoły muzyczne, dostawał mniej pieniędzy niż pojedynczy zespół.

 

Wszystko zamknięte

 

Mocno mieszane uczucia zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców wywoływały zamknięte sklepy i galerie handlowe, a także otwarte kościoły. Nad sytuacją sklepów i galerii wisiał w powietrzu jeden wielki znak zapytania. Właściciele zamkniętych sklepów i galerii pytali jak to możliwe, że musieli zamknąć swoje działalności, ze względów bezpieczeństwa, a kościoły, do których również chodzi dużo osób, pozostały normalnie otwarte.

Równie wiele kontrowersji, które w efekcie doprowadziły do strajków branży fitness, wywołała decyzja o zamknięciu siłowni i klubów fitness, mimo że niemal nie odnotowywano w nich przypadków zakażeń koronawirusem. Wydawać by się mogło, że siłownie to miejsca, gdzie dba się o zdrowie, jednak zamykano je, bez przedstawiania jakichkolwiek konkretnych przesłanek ku temu.

Z pewnością sytuacją bardzo smutną była ta, kiedy z powodu dużej ilości zgonów, zaczynało brakować miejsc na cmentarzach, bądź ze względu na przepisy reżimu sanitarnego, rodziny osób zmarłych musiały czekać z pogrzebem bliskiej osoby. Była to podwójna trauma dla rodzin.

Korona wirus utrudniał prace wielu instytucji. Urzędy Miasta, Gminy, Starostwa, wszystkie te instytucje musiały pracować zdalnie. Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej również miały problemy, z zapewnieniem odpowiedniej opieki wszystkim podopiecznym. Mimo to urzędy musiały funkcjonować w miarę swoich możliwości, aby nie zapanował totalny chaos.

 

Funkcjonowanie służby zdrowia

 

W najtrudniejszej sytuacji była służba zdrowia. Lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny,, nieustanie walczyli o zdrowie pacjentów, tocząc nierówną walkę z wirusem. Ratownicy medyczni byli na pierwszej linii frontu. Pracowali często ponad swoje siły. Ubrani w niewygodne kombinezony, każdego dnia narażali swoje życie, ratując nasze. Czasem przypadków zachorowań było tak dużo, że karetki nie mogły dojechać na miejsce. Znacznie częściej zastępowały je Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego albo Straż Pożarna. Sytuacją wręcz straszną jest fakt, że ludzie nie mogli i nie mogą normalnie chodzić do lekarzy, ponieważ ze względu na sytuację epidemiologiczną ośrodki zdrowia zostały częściowo zamknięte, a w ich miejsce wprowadzono teleporady. Tylko pytanie, czy przez telefon lekarze są wstanie skutecznie leczyć?

 

Strajki kobiet

 

Zdecydowanie rok 2020 będzie kojarzył się również z ogromnymi protestami kobiet w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odnośnie aborcji. Kobiety z całego kraju wyszły na ulicę, pokazując siłę oraz solidarność. W rezultacie Polska, która już była podzielona, podzieliła się jeszcze mocniej, a ulice miast, miasteczek a nawet wsi, wypełniały się ludzkimi walczącymi o swoje prawa.

 

Nadzieje na rok 2021

 

Może jednak ten rok 2020 nie był taki zły? Może jest dobrą okazją do refleksji? Może dzięki niemu przestaniemy ciągle pędzić i zastanowimy się nad przyszłością. Zastanowimy się, co możemy zrobić dzisiaj, aby jutro było lepsze? Może to jest również dobry czas na to, aby przewódcy państw przemyśleli parę spraw. Przecież pandemia koronawirusa, nie jest pierwszą w historii, nie jest nawet najbardziej śmiertelną, jednak sytuacja, w której znaleźliśmy się spowodowana jest przede wszystkim błędnymi decyzjami osób, które mają dbać o nasze bezpieczeństwo.

Zawiniło tutaj WHO, zbyt późno wprowadzając stan zagrożenia epidemiologicznego na świecie. Żyjemy w czasach, gdzie cały czas przemieszczamy się i można było się domyślić, że wirus z łatwością przeniesie się z Chin na cały świat. Wczesna reakcja WHO, być może pozwoliłaby szybciej zwalczyć pandemię, albo złagodzić jej skutki.

Jest to tez wina przywódców państw. Ile razy słyszeliśmy od byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, że pandemii nie ma? Ile razy Premier Morawiecki mówił nam, że pandemia jest w odwrocie i to akurat przed wyborami? Ludzie niestety zbyt późno zrozumieli, że jest inaczej i to właśnie przez polityków, pandemia przybrała takie rozmiary.

Nadchodzi rok 2021. Oczywiście, to nie jest tak, że wraz z nowym rokiem, wszystkie problemy cudownie znikną. Jednak jesteśmy o wiele mądrzejsi niż na początku pandemii. Nasza przyszłość leży w naszych rękach, sami decydujemy, jak się potoczy nasze życie. Mimo opracowanie szczepionek pandemia nie zniknie od razu. Czeka nas 3 fala zachorowań. Czekają nas podwyższone ceny niemal wszystkiego, dodatkowo większe podatki. Musimy być tego świadomi. Jednak jeśli wyciągniemy odpowiednie wnioski, wszystkie problemy są do przejścia. Dbajmy o planetę. Powstanie wirusa i jego mutacji, to bardzo jasny sygnał. Ziemia sobie bez nas poradzi, my bez Ziemi już nie.

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe