Warszawa pyta: Co dalej z Elektrownią Bełchatów?

  • 23.09.2019, 15:27
  • Redakcja lokalna.news
Warszawa pyta: Co dalej z Elektrownią Bełchatów? fot. facebook.com/iCO2dalej/
Pod Pałacem Kultury w Warszawie pojawiła się instalacja przywodząca na myśl bełchatowską elektrownię. Konstrukcja jest częścią kampanii zwracającej uwagę na zmiany klimatyczne, a bełchatowska elektrownia stała się anty-bohaterem całej akcji.

Pomysłodawcą kampanii jest Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, zrzeszająca prawników zajmujących się właśnie ochroną środowiska. Rozpoczęta w grudniu ubiegłego roku akcja #ico2dalej przyciągnęła również wiele gwiazd, które swoim wizerunkiem promują pro-ekologiczne działania. Wśród ambasadorów znaleźć możemy m.in. aktorów - Mariana Opanię, Arkadiusza Jakubika czy Romę Gąsiorowską; prezentera telewizyjnego Pawła Orleańskiego, pisarkę Katarzynę Bondę, satyryka Krzysztofa Maternę, Krzysztofa Skibę czy znany z telewizyjnego show duet fryzjerski, który tworzą Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt. 

Jednym z elementów kampanii jest petycja dotycząca bełchatowskiej elektrowni. Dotyczy ona "wdrożenia planu, który zapewni głęboką redukcję CO2 do roku 2030", a także " rozważenie zastąpienia istniejącej instalacji węglowej bardziej przyjaznymi środowisku technologiami, nieemitującymi CO2 do atmosfery". Dążenia te motywowane są wynikami Elektrowni Bełchatów, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla do atmosfery:

Elektrownia i kopalnia węgla brunatnego „Bełchatów”emituje najwięcej dwutlenku węgla w całej Europie. Corocznie do atmosfery wypuszcza aż 37 mln ton CO2. To aż 10% wszystkich polskich emisji! Elektrownia Bełchatów jest najbardziej przyczyniającym się do pogłębienia kryzysu klimatycznego indywidualnym podmiotem w Europie. Da się to zmienić, jeśli podejmiemy odpowiednie działania - czytamy w treści petycji.

W ramach akcji pojawiła się nie tylko petycja, ale i cykl filmów ukazujących możliwe skutki braku podjęcia jakichkolwiek działań, mających ograniczyć negatywne efekty produkcji energii elektrycznej.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe