Zmiany w funkcjonowaniu UM w Bełchatowie. Jak teraz załatwić swoje sprawy w Urzędzie?

  • 25.01.2022, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
24012022-um-belchatow-zmiany-funkcjonowanie-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia administracja publiczna powinna ograniczyć świadczenie usług w formie bezpośredniej obsługi klientów. W związku z tym mieszkańcy, którzy chcą załatwić urzędową sprawę bez wychodzenia z domu, mogą skorzystać z poczty elektronicznej lub platformy e-PUAP. Z danym wydziałem można się także kontaktować telefonicznie lub za pośrednictwem skrzynki podawczej – znajdują się one przy wejściu do urzędu – zarówno przy ul. Kościuszki 1 jak i Czyżewskiego 7.

  Jeśli sprawa wymaga osobistego kontaktu, można ją załatwić bezpośrednio w magistracie. Obsługa klientów zorganizowana jest w wyznaczonych miejscach, stanowiska wyposażone są w oddzielające szyby oraz środki do dezynfekcji dłoni. Przypominamy również o obowiązku noszenia maseczek zasłaniających usta i nos.

  Urząd Stanu Cywilnego rejestrację urodzeń i zgonów przyjmuje wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu. Dzwonić można pod numery telefonów: 44 733 52 93 , 44 733 52 94, 44 733 52 95. W przypadku, kiedy pilnie potrzebujemy odpis aktu stanu cywilnego, można go także uzyskać w gminach ościennych oraz we wszystkich placówkach USC na terenie kraju.

Źródło: Urząd Miasta w Bełchatowie. 

 

 

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe