Podsumowanie inwestycji drogowych zrealizowanych przez Powiat Radomszczański w 2021 roku

  • 05.01.2022, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
03012021-inwestycje2021-powiat-radomszczanski-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Starostwo Powiatowe w Radomsku podsumowało inwestycje drogowe w 2021 roku.

  Rok 2021 dobiegł końca. Był on trudny dla wielu z nas. Utrudniał również pracę różnego rodzaju instytucjom. Nie można jednak powiedzieć, że miniony rok utrudniał prowadzenie inwestycji. Wręcz przeciwnie. Starostwo Powiatowe w Radomsku realizowało ich wiele. Dzisiaj skupimy się na inwestycjach drogowych.

  Starostwo wyremontowało siedem odcinków dróg, osiem nowoczesnych bezpiecznych przejść dla pieszych. Kluczową inwestycją było rozpoczęcie kompleksowej przebudowy ul. Kościowa w Radomsku. Bilans inwestycji i remontów prowadzonych w 2021 roku na powiatowych drogach. Ich koszt wynosi ponad 8,2 mln zł.

Przebudowa ul. ks. Kościowa w Radomsku.

  Modernizacja ponadkilometrowego odcinka ulicy ks. Kościowa to największa tegoroczna inwestycja na powiatowych drogach. Prace obejmują wymianę konstrukcji jezdni, istniejącego, bardzo zniszczonego już chodnika oraz wykonanie nowego ciągu pieszego i ścieżki rowerowej po przeciwnej stronie ulicy, a także remont zatok autobusowych. Nowa infrastruktura przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z tej drogi. W rejonie szkoły podstawowej i przedszkola tarcza skrzyżowania z ul. 11 listopada zostanie wyniesiona do poziomu chodnika.

  Koszt inwestycji planowanej na lata 2021 - 2022 to ponad 5 000 000 złotych (3 242 038 zł pochodzi z dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, 500 000 zł - z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 311 000 zł - z budżetu Miasta Radomsko). Wykonawcą robot jest firmą Drog-Bud.

  Prace związane z realizacją tej inwestycji są bardzo zaawansowane. Ułożona została już bitumiczna podbudowa jezdni, co poprawiło mieszkańcom tej ulicy dostęp do swoich domów. Według planu całość ma być gotowa w lipcu 2022 r.

Realizacja dróg powiatowych

Nową nawierzchnię zyskało również siedem odcinków dróg powiatowych:

- nr. 3915E w Pytowicach gm. Kamieńsk ,

- nr 1921E w Lgocie Wielkiej,

- nr 3900E we wsi Włynice, gm. Gidle,

- nr. 3914E odc. Kajetanów Stara Wieś gm. Przedbórz,

- nr 3935E odc. granica gm. Radomsko – Dmenin, gm. Kodrąb,

- nr 3910E w Borowej, gm. Przedbórz

- nr 3929E w Mariance, gm. Gomunice

 

Starostwo zadbało również o bezpieczne przejścia dla pieszych.

  Władze Powiatu Radomszczańskiego dbają także o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg.

  Na ulicy Piastowskiej w Radomsku, w rejonie ul. Łokietka i wjazdu do supermarketu, powstaje nowe przejście dla pieszych. Na środku ulicy dla bezpieczeństwa pieszych wytyczono tzw. wyspę z azylem. Przejście zostanie też dodatkowo doświetlone. Koszt prac to 174 829 zł.

  Wykonano większość prac przy przebudowie i modernizacji siedmiu przejść dla pieszych: dwóch w Kocierzowach (w okolicy sklepu i dawnej szkoły), na ul. Przedborskiej w Kletni, w Strzałkowie (w okolicy kościoła), w Orzechowie, przez ul. Szkolną w Gidlach. przez ul. Przedborską w Pławnie. Te inwestycje, których koszt przekracza 850 tys. złotych także w 80 proc. dofinansowane zostały z RFRD.

  W 2022 roku planowana jest przebudowa i doświetlenie pięciu kolejnych przejść przez powiatowe drogi: w Lgocie Wielkiej, Kodrębie, Kobielach Wielkich, Wąglinie i Zapolicach.

Nie tylko realizacja inwestycji drogowych, ale również naprawy doraźne.

  Niezależnie od wymienionych robót, na powiatowych drogach na bieżąco prowadzone są doraźne naprawy i remonty mające na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń dla uczestników ruchu kołowego i pieszego (gł. uzupełnianie ubytków nawierzchni). Od początku roku wydano na ten cel ponad milion złotych.

Starostwo wymieniło również oznakowanie pionowe.

  Wymiana oznakowania pionowego kosztowała 54.448 zł, odnowa oznakowania poziomego (na powierzchni blisko 8000 m kw.) - 117.074 zł. W październiku wykonano również oznakowanie skrzyżowania w Woli Malowanej za kwotę 4 920 zł. Prowadzone są także prace przy czyszczeniu rowów i wykonywaniu nowych rowów, ścinaniu poboczy oraz budowie przepustów.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe