Już dziś młodzież może zmieniać jutro. Debata o klimacie zorganizowana przez Fundację WiseEuropa

  • 21.10.2021, 07:30
  • Redakcja lokalna.news
20102021-panel-akademia-liderow-klimatu-mniejszy-test.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W środę 20 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się debata z udziałem m.in. Jarosława Ferenca, Prezydenta Miasta Radomska czy Macieja Bukowskiego, Prezesa Fundacji WiseEuropa. Spotkanie, stworzyło szansę rozmowy młodych ludzi z zaproszonymi ekspertami i władzami miasta na temat aktualnych wyzwań związanych z ochroną środowiska.

  Zmiany klimatu to fakt, z którym nie można dyskutować. Mamy coraz mniej czasu, aby powstrzymać negatywne skutki zmian klimatu, dlatego ważne są akcje, które pomogą przedstawić problem szerzej i zachęcić do działania, zwłaszcza młodych ludzi.

  Szansę do działania zapewniła młodym ludziom Fundacja WiseEuropa, inicjator projektu Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu (MALK) w Radomsku. Na czym polegać będzie polegał projekt?

   Dzisiejsze spotkanie ma na celu inauguracje naszego projektu „Młodzieżowej Akademii Liderów” klimatu. Chcemy zachęcić młodych ludzi, mieszkańców Radomska i okolic do tego, żeby zgłosili się na nasz kurs. Kurs, który prowadzimy, to trzymiesięczny program wsparcia dla młodzieży, jak zmiany globalne, klimatyczne, wpływają na to, co dzieje się u nas lokalne.

  Oprócz tego, że będziemy dostarczać wiedzę młodym osobą, to również będziemy dostarczali narzędzia, w jaki sposób, tutaj lokalnie wpływać na władze samorządowe, ale także na nasze otoczenie, szkołę, aby w jak największym stopniu adaptować siebie, swoje sąsiedztwo oraz swoje miasto do tego, jak zmienia się klimat.

  Dziś rozmawiamy konkretnie o udziale młodych mieszkańców Radomska w życiu społecznym, lokalnym, ale też w kontekście zmian klimatycznych. Zdaję sobie z tego sprawę, że w Radomsku działał aktywnie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, było wiele postulatów, nie wszystkie zostały zrealizowane, a z drugiej strony uważamy, że nie tylko bunt jest narzędziem do zmiany i chcielibyśmy, żeby oprócz tego, że działamy akcyjnie, działać również systemowo i właśnie Akademia będzie systemowa.

  Dzisiejsza debata, ma trochę więcej o tym opowiedzieć, przekonać młodzież to tego, że wszyscy mamy dobre intencje, chcemy pracować w partnerstwie, wspólnotowo, żebyśmy mogli wpływać na to, co się dzieje w mieście – mówi Iwona Ciećwierz, WiseEuropa

  Czy te spotkania będą opierały się tylko na rozmowach i przekazywaniu wiedzy, czy może będą też zadania praktyczne?

  Zdecydowanie Akademia to jest praktyka. Na pewno będą wykłady, ale to będą interaktywne wykłady. Oprócz tego będziemy prowadzili warsztaty, będą też gry klimatyczne. Będziemy pracowali metoda force side, to jest metodą kreowania potencjalnych scenariuszy rozwojowych dla miasta i ona jest na pewno warsztatowa. W naszej metodologii, bardzo mało jest części wykładowej.

  Powiedzmy sobie szczerze, najwięcej wiedzy przyswaja się poprzez praktykę i tylko praktyczne zajęcia dają nam, nie chce powiedzieć 100%, ale myślę, że 90% pewność, że to, co przedstawimy młodzieży będzie aplikowalne – dodaje Iwona Ciećwierz, WiseEuropa

Więcej o projekcie:

  Celem projektu jest pokazanie uczestniczącym w projekcie samorządowi, i młodzieży – że mogą i warto uczyć się od siebie nawzajem. Miasto – od młodych ludzi – priorytetyzowania działań związanych z ochroną klimatu i uwzględniania ich w strategii miejskiej, młodzież od urzędników – działania w ramach istniejących procedur i zgodnie z nimi, bo również takie działania mogą prowadzić do realnych zmian w mieście, w których żyją – ich najbliższym otoczeniu.

  W trakcie trwania projektu młodzi ludzie poznają nie tylko najnowsze informacje na temat zmian klimatycznych, ale też nauczą się technik i narzędzi angażowania innych w swoje działania, dowiedzą się, czym są konsultacje społeczne, które urzędnicy mają obowiązek przeprowadzać, i  jak rozmawiać i wpływać na władze lokalne.

  Akademia przyjmie formułę stacjonarnych comiesięcznych warsztatów. Zajęcia będą się odbywały
w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w czasie trwania zajęć szkolnych.

MALK

  Projekt Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu skierowany jest do młodzieży zamieszkującej miasto Radomsko i najbliższą okolicę. Do udziału w projekcie miasto i fundacja zapraszają aktywne młode osoby z różnych środowisk takich jak np. Młodzieżowa Rada Miasta, harcerstwo, kluby uczniowskie, kluby sportowe czy sekcje artystyczne a także osoby, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności działania na rzecz społeczności lokalnej i klimatu.

Więcej informacji o projekcie Młodzieżowa Rada Liderów Klimatu: https://wise-europa.eu/2021/09/27/ruszyla-rekrutacja-do-mlodziezowej-akademii-liderow-klimatu/, formularz rekrutacyjny dostępny jest na stronie projektu: https://wise-europa.eu/mlodziezowa-akademia-liderow-klimatu-w-radomsku/

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
Ross
Ross 24.10.2021, 07:36
在线博彩
AV女优发牌
在线博彩
Ron
Ron 23.10.2021, 15:35
博彩网
博彩网
在线博彩
Jerri
Jerri 22.10.2021, 22:43
cialis online cialis online

Pozostałe