Zakład Gospodarki Komunalnej w Kamieńsku będzie działał w formie referatu komunalnego Gminy Kamieńsk

  • 05.10.2021, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
28092021-kamiensk-zaklad-komunalny.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zakład Gospodarki Komunalnej w Kamieńsku będzie funkcjonował w formie referatu komunalnego

  Zakład Gospodarki Komunalnej w Kamieńsku zmienia nieco swoje funkcjonowanie. Co to dokładnie oznacza?

  Zmieniły się czasy i możliwości działania zakładów komunalnych, właściwie się wyczerpują. Zakłady niestety nie mogą prowadzać działalności na zewnątrz, muszą tylko wykonywać te działania, które wchodzą w zakres zleconych przez gminę zadań.

  My mamy taki Zakład Gospodarki Komunalnej, to jest 25 osób pracujących, to są działania związane ze ściekami, z dostarczaniem wody, z odśnieżaniem, budową drobnych linii kanalizacyjnych i wodociągowych, deszczowych, tego typu prace, jak remonty dróg gruntowych.

  Jest to działalność bardzo istotna dla mieszkańców, natomiast w tej formie organizacyjnej, zakłady w wielu gminach przestały funkcjonować i tak też stanie się najprawdopodobniej w Gminie Kamieńsk, coraz trudniej jest to finansowo spiąć, jest wiele wymagań formalnych, które niepotrzebnie tworzą biurokrację, tworzą koszty.

  Jest propozycja, którą złożę najprawdopodobniej na najbliższej sesji radnym, przejęcia zakładu w formie referatu komunalnego przez gminę. Będzie to oznaczać przejęcie wszystkich pracowników, całego sprzętu i wszystkich działań, które referat prowadzi, łącznie z jakimś drobnym rozszerzeniem, bo w tej chwili oprócz Zakładu Gospodarki, takimi rzeczami zajmują się tzw. pracownicy interwencyjni, którzy zajmują się wykaszaniem, różnymi porządkami bieżącymi, naprawą znaków drogowych, czy uzupełnianiem tych znaków. To wszystko byłoby w referacie komunalnym – mówi Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska.

Podkreślmy jedno bardzo wyraźnie, zmiana formy organizacji, nie oznacza żadnych zwolnień.

  Oczywiście, że nie. Pracownicy, którzy do tej pory pracują w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, będą pracownikami, odpowiedniego referatu w gminie. Dodam jeszcze, że dla nich nie oznacza to innej formy zatrudnienia, zmieni się tylko pracodawca. Będą mieli oczywiście ciągłość pracy i zachowane wszystkie przywileje, które są w firmach państwowych. Jeżeli pracownik do tej pory zajmował się np. kanalizacją, to w tym samym zakresie bądź bardzo zbliżonym ci pracownicy będą pracować – podkreśla Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska.

Wiadomo, kiedy ten proces zmiany organizacji może nastąpić?

  Myślę, że jeżeli rada przychyli się do mojej prośby, to zaraz po uchwale rady podjęlibyśmy pewne czynności. Pewne czynności w ramach planowania są już przygotowywane, ale oficjalnie możemy działać po przyjęciu uchwały przez Radę Miejską. Termin zakończenia działalności zakładu i przejęcia tych funkcji przez Gminę, to byłyby 31 grudnia i jest to też taki termin dosyć dobry, ze względu na zamkniecie roku budżetowego, dopięcie kont i innych formalności, które zawsze występują na końcu roku kalendarzowego – dodaje Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe