Rowerzysto! Bądź świadomym użytkownikiem dróg

  • 07.09.2021, 17:00
  • Redakcja lokalna.news
Rowerzysto! Bądź świadomym użytkownikiem dróg
Wsiadając na rower wszyscy powinni pamiętać o ostrożności oraz przewidywać zagrożenie i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. W zdarzeniach drogowych rowerzyści najczęściej doznają bardzo poważnych obrażeń, a w przypadku zderzenia z samochodem rowerzysta często jest bez szans (nie chroni go karoseria, basy bezpieczeństwa).\

6 września 2021 roku przyniósł dwa niebezpieczne zdarzenia z udziałem rowerzystów.
· O godzinie 12.40 policjanci z bełchatowskiej drogówki byli wezwani d miejscowości Głupice Parcela w gminie Drużbice. Na miejscu policjanci zastali uczestników zdarzenia oraz medyków, którzy udzielali pomocy rowerzystce. Z policyjnych ustaleń wynika, że 65-latka jadąc rowerem od strony Drużbic nie zachowała należytej ostrożności i uwagi na drodze, (jechała patrząc w dół, nie obserwowała drogi) w wyniku czego czołowo zderzyła się z zaparkowanym na poboczu samochodem osobowym. Ostatecznie wpadła na pokrywę silnika pojazdu, głową uderzając w przednią szybę. Z obrażeniami twarzoczaszki trafiła do bełchatowskiego szpitala.
· Niespełna trzy godziny później, policjanci byli wezwani w rejon skrzyżowania ulic Słonecznej z Pogodną i Mazowiecką w Bełchatowie, gdzie doszło do zderzenia się dwójki rowerzystów. Policjanci ustalili, ze ścieżką rowerową od strony ulicy Sienkiewicza w kierunku ulicy Pogodnej jechała 61-latka. Obok niej jechał 10-letni rowerzysta. Kiedy oboje dojeżdżali do skrzyżowania chłopiec nie zachował bezpieczeństwa i nagle skręcił w kierunku ulicy Mazowieckiej, ostatecznie zajeżdżając drogę rowerzystce. Cyklistka przewróciła się doznając między innymi urazu głowy, złamania kości nosowej i szczęki. Pokrzywdzona została przewieziona do szpitala. Pracujący na miejscach zdarzeń policjanci z udziałem technika kryminalistyki wykonali oględziny i zebrali ślady związane ze zdarzeniem.

Apel Policji o zachowanie bezpieczeństwa na drodze!

  Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Nazywa się ich tak, ponieważ podczas wypadku nie mogą liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów najczęściej kończą się tragicznie. Mają oni niewielkie szanse w starciu z samochodami lub inną przeszkodą. Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o zachowaniu ostrożności i uwagi na drodze, respektowali zasady związane z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.
Zaczął się rok szkolny, dzień staje się krótszy. Zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, nie tylko wieczorem, ale zawsze poruszając się po drodze. Odblaski w znacznym stopniu zwiększają widoczność, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy też o kaskach ochronnych. Zakładając kask chronimy głowę, część ciała najbardziej narażoną na urazy. Przypominamy, że elementy odblaskowe i oświetlenie rowerów to podstawa po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Bez nich kierowca może nas nie zauważyć lub zareaguje zbyt późno, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Z kolei kierowcy powinni zwiększyć swoją czujność i ograniczyć zaufanie do innych użytkowników dróg. Przestrzegając obowiązujących przepisów, przewidując nieprawidłowe zachowania pieszych czy rowerzystów można uniknąć tragedii. Kierowców przestrzegamy też, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe