Radomszczanie uczcili rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 02.08.2021, 08:02
  • Redakcja lokalna.news
01082021-rocznica-powstania-off.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
O godzinie 17, czyli godzinie "W", radomszczanie uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Pamięć, tylko tyle możemy dać dzisiaj wielkim bohaterom, którzy zginęli i tym, których została już garstka, bohaterom, którzy w biało czerwonych opaskach rozpoczęli coś wielkiego, rozpoczęli Powstanie Warszawskie. Bardzo często młodzi ludzie, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. I właśnie teraz powracamy to tego, co zostało powiedziane na początku, do pamięci. Polacy pamiętają o tych wydarzeniach i na terenie całej Polski składane są kwiaty pod pomnikami. 

  W 77. rocznicę tamtych wydarzeń, hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddali m.in Beata Pokora Starosta Powiatu Radomszczańskiego, Krzysztof Zygma, Przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego i Edyta Sapis – Drozdek, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomszczańskiego, a także poseł Anna Milczanowska, składając kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.

  Powstanie Warszawskie było jednym z największych i najbardziej krwawych zrywów narodowych. W Powstaniu zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, z miasta które Niemcy niemal zrównali z ziemią.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe