Program „Aktywny samorząd”, pomaga osobom niepełnosprawnym w pokonywaniu licznych barier

  • 19.07.2021, 12:00 (aktualizacja 19.07.2021, 21:12)
  • Redakcja lokalna.news
16072021-aktywny-samorzad-malcher.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
„Aktywny samorząd”, to program skierowany do osób niepełnosprawnych. W ramach tego programu, osoby niepełnosprawne, mogą się ubiegać o pomoc, w pokonywaniu różnego rodzaju barier np. o pomoc w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową.

  Podobnie jak w poprzednich latach, również i w obecnym 2021 roku Powiat Radomszczański przystąpił do realizacji programu Aktywny Samorząd. Czym właściwie jest ten program?

   Zgadza się. Od 2012 roku realizujemy program „Aktywny Samorząd”. Jest to program skierowany do osób niepełnosprawnych. Jak sama nazwa wskazuje, aktywny, czyli dotyczy on osób do 16 roku życia, które są zaliczone do osób niepełnosprawnych oraz osób powyżej, ale osób w wieku aktywności zawodowej, czyli w przypadku kobiet jest to 60 lat, w przypadku mężczyzn 65 lat. Wyjątkiem są osoby powyżej tej grupy wiekowej, ale w sytuacji, gdy podejmują zatrudnienie i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – mówi Monika Malcher, Dyrektor Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie.

W jaki sposób wygląda realizacja tego programu?

  Realizacja jest na podstawie zawartej umowy z PFRON-em. W 2020 roku, mieliśmy złożone 122 wnioski. Dofinansowanie przyznano 118 osobom, na kwotę ponad 566 000 zł. W bieżącym roku aktualnie mamy, niespełna 416 000 zł, natomiast jest to oszacowanie na podstawie składanych wniosków na bieżąco. Jeżeli będzie potrzeba zwiększenia tej kwoty, to oczywiście wystąpimy o sporządzanie aneksu o zwiększenie kwoty dofinansowania.

  Realizujemy ten program w dwóch modułach. Moduł pierwszy składa się z 3/4 obszarów, które dotyczą np. likwidacji barier w poruszaniu się, likwidacji bariery transportowej, likwidacja bariery, która uniemożliwia uczestnictwo tych osób w społeczeństwie informacyjnym oraz pomoc w powrocie na rynek pracy, w przypadku osób, które sprawują opiekę nad osobą zależną. W tych wszystkich obszarach może być np. dofinansowanie do wózka o napędzie elektrycznym, czy do skutera o napędzie elektrycznym, do protezy kończyn na poziomie wyższej jakości, czyli poziom 3 i 4. Na 1 i 2 jest możliwość dofinansowania  z PFRON-u i z NFZ. Można również uzyskać prawo jazdy kategorii B. Pomagamy osobom w powrocie na rynek pracy, np. kiedy dziecko idzie do przedszkola , to przekazywane jest 300 zł miesięcznie na pomoc, aby taka osoba mogła podjąć zatrudnienie.

   Jeżeli chodzi o moduł drugi, to tutaj mamy pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, czyli pokrycie kosztów czesnego takich osób, bądź innych kosztów kształcenia – wyjaśnia Monika Malcher, Dyrektor Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie.

Jak wyglądała realizacje tego programu w zeszłym roku, a jakie są plany na ten rok?

  Jak wspomniałam, w tym roku mamy 416 000 zł plan budżetu. Każdy wniosek, który jest składany, idzie do realizacji. Jeżeli chodzi o rok ubiegły, tych dofinasowań było dla 118 wniosków udzielone.

 Chcę tutaj jeszcze zaznaczyć, że od roku 2020, przystąpiliśmy do możliwości wprowadzenia przez wnioskodawców system SOW, jest to system elektroniczny. Osoba niepełnosprawna nie musi wychodzić z domu, aby taki wniosek złoży, może to zrobić za pomocą tej platformy, założyć sobie konto, złożyć wniosek, my go rozpatrzymy i poinformujemy osobę, natomiast w przypadku osób, które będą podpisywały z nami umowy, również w zakresie tego sytemu, niezbędny jest tutaj profil zaufany, lub podpis kwalifikowany – mówi nam Monika Malcher, Dyrektor Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie.

  Więcej informacji znajdą Państwo na stornie www.pcprradomsko.pl w zakładce Aktywny Samorząd. W razie innych pytań, można skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie 

ul. Przedborska 39/41
97-500 Radomsko

telefon/fax:  44  715-07-95  lub  44 715-02-00     

kom. 514 717 195  

 e-mail: [email protected]

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe