Co musimy wiedzieć o klimatyzacji samochodowej?

  • 02.06.2021, 07:50
  • Redakcja lokalna.news
28052021-klimatyzacja-kaczor.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Klimatyzację samochodową powinno się sprawdzać przynajmniej raz na 2 lata. Jeśli klimatyzacja słabo chłodzi to znak, że powinniśmy ją sprawdzić. Koszt związane z serwisem klimatyzacji są zależne od instalacji w danym samochodzie.

   Zbliża się lato, a wraz z latem gorące dni. Zapewne będziemy podróżować samochodem lub zwyczajnie przemieszczać się do pracy. Upały to duży sprawdzian wydajności dla klimatyzacji samochodowej. Zatem jak często powinniśmy sprawdzać klimatyzację? O tym rozmawialiśmy z Krzysztofem Kaczorem, właścicielem firmy Kaczor, zajmującej się m.in. sprawdzaniem klimatyzacji.  

   Powinno się sprawdzać klimatyzację przynajmniej raz na 2 lata, taki podstawowy przegląd. Ściągamy stary gaz, stary zużyty olej. On jest wyrzucany do specjalnego pojemnika, następnie podawana jest nowa ilość gazu taka, jaka jest potrzebna do danego modelu samochodu, ponieważ każdy samochód ma inną ilość tego odczynnika. Do tego podaje się olej, który smaruje sprężarkę klimatyzacji. To był pierwszy etap, natomiast drugi etap, to jest wymiana filtra kabinowego i odgrzybianie ozonatorem – mówi Krzysztof Kaczor, Firma Kaczor.

   Jak działa urządzenie do „nabijania klimatyzacji”?

   To urządzenie ściąga daną ilość gazu, znajdującą się w samochodzie. Ściąga z samochodu również stary, zużyty olej. Następnie robi, tzw. próżnię całego układu klimatyzacyjnego, sprawdza szczelność i podaję odpowiednią dla danego modelu ilość gazu. Do tego podaje olej, który smaruje sprężarkę.

   Po czym poznać, że klimatyzacja nie działa w właściwy sposób? 

   Główne objawy są takie, że np. klimatyzacja słabo chłodzi, sprężarka może się nie załączać, ponieważ jest zbyt mała ilość czynnika w układzie klimatyzacji.

   Ile może kosztować, kompleksowe sprawdzenie klimatyzacji?

   Jest to trudne do określenia, ponieważ wszystko zależy od tego, ile czynnika ściągamy z samochodu. Gaz, który jest ściągany z samochodu, jest jak gdyby oddawany za darmo do samochodu, klient płaci za różnice w uzupełnieniu gazu. Średnio taki przegląd klimatyzacji kształtuje się w granicach 150-200 zł, razem z odgrzybianiem. Powtórzę jednak wszystko zależy od modelu samochodu i tego, jaką ma instalację klimatyzacji – mówi nam Krzysztof Kaczor, Firma Kaczor.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe