Konferencja Polski 2050 dotycząca przyszłości Kopalni i Elektrowni Bełchatów

  • 28.05.2021, 06:58
  • Redakcja lokalna.news
210528-elektrownia-konferencja-polska2050.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz transformacja energetyczna, jaka czeka nasz kraj także w kontekście lokalnym. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Rogowcu na tle elektrowni Bełchatów, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni Hanna Gill-Piątek oraz Łukasz Krasoń poruszyli tematy związane z zieloną transformacją.
 
Łukasz Krasoń: "Zmiany klimatyczne i troska o środowisko sprawiają, że cały świat musi odchodzić od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych na rzecz energii zielonej. Nie możemy udawać, że problem wysokiej emisji CO2, smogu i zanieczyszczenia środowiska nas nie dotyczy lub, że jeszcze mamy czas. Otóż tego czasu już nie mamy. Musimy zacząć działać już dzisiaj.
Rząd nie ma dobrego planu dla Bełchatowa. Unia Europejska przygotowała gigantyczne fundusze na Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, ale działania władz nie napawają mieszkańców optymizmem. Nie ma przygotowanych mechanizmów osłonowych, ani planów inwestycji. Mamy tu już katastrofę ekologiczną, a szykuje się społeczna i ekonomiczna !
 
W zeszłym roku wydano raport, w którym Instrat wskazuje, że dobrze przygotowana zielona i sprawiedliwa transformacja dzięki wsparciu z UE, może przynieść nawet 61 tys. miejsc pracy.
Konieczne jest zapewnienie zatrudnienia pracownikom zamykanych zakładów, elektrowni, kopalni i firm kooperujących.  Mnóstwo tych ludzi mieszka w tych rejonach.To powinien być nasz główny cel."
 
Hanna Gill-Piątek: "Awaria Elektrowni Bełchatów potwierdza, że nasz system energetyczny jest przestarzały. Nagle wyparowało 20% energii w systemie, a rząd nie potrafi przyznać, że system oparty na dużych jednostkach wytwórczych jest po prostu mocno narażony na takie awarie. Zarówno utrzymanie takiej ogromnej jednostki, jak usunięcie kosztów awarii to ogromne koszty – domagamy się od rządu, by je upublicznili.
Minister Sasin obiecywał ulokowanie tu elektrowni atomowej. Mam ogromne wątpliwości co do tych obietnic. Jak wyglądają dokładne szacunki kosztów budowy tej elektrowni atomowej?
Czy rząd bierze pod uwagę wstrząsy tektoniczne w regionie?  Ile elektrownia atomowa wygeneruje miejsc pracy? Bo na pewno mniej niż dzisiaj. "
Rząd PiS skapitulował w kontekście Bełchatowa i jego mieszkańców.  Region nie jest przygotowany do transformacji, nie ma przygotowanych mechanizmów osłonowych ani planów inwestycji."
 
Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe