Radomsko kiedyś i dziś…

  • 13.05.2021, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
12052021-muzeum-radomsko-wystawa-nowak.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Muzeum Regionalnym w Radomsku dostępna jest dla zwiedzających, wyjątkowa wystawa pt. „Powojenne Radomsko 1945 – 1989”. Wystawa pokazuje, jak zmieniało się miasto i jego mieszkańcy na przestrzeni lat.

   Fotografia pomaga zachować w pamięci wiele cennych zdarzeń i obrazów, które niestety są ulotne. Pozwala też niejako cofnąć się w czasie i powrócić do dawnych lat. Cofnąć w czasie pozwala również pewna wstawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku - Powojenne Radomsko 1945 – 1989”. Co dokładnie zobaczymy na tej wystawie?

   Zobaczymy przekrój historii Radomska w pierwszych dziesięcioleciach po II Wojnie Światowej. 16 stycznia 1945 roku, Radomsko zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej i jednocześnie zaczął się zupełnie nowy rozdział w historii miasta. Władzę przejęli komuniści i zaczęło się stopniowe wprowadzanie ustroju socjalistycznego w całym kraju i oczywiście w samym Radomsku.

   Wystawa jest nieco ograniczona, ponieważ ogranicza nas sala, a musieliśmy zmieścić tutaj kilkadziesiąt lat historii miasta, więc oczywiście posługujemy się skrótami. Obok archiwalnych fotografii, prezentujemy również dosyć obszerne, jak na standardy muzealne, opisy i tutaj wszystko zależy od osobistych preferencji zwiedzającego, czy chce tylko oglądać zdjęcia, czy może czytać wszelkiego rodzaju opisy i dokumenty.

   Zaczynamy od początku 45 roku, od obecności wojsk Armii Czerwonej w Radomsku, od pierwszych zarządzeń nowych władz komunistycznych w Radomsku. Mamy też pokazane budowanie symboli nowego ustroju np. nieistniejącego już Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej na Placu 3 Maja.

Całość wystawy podzieliliśmy na różne okresy. Pierwszy, do 56 roku, czyli tak zwany okres stalinizmu, następny do 70 roku, czyli pierwszych, poważnych wydarzeń, które miały wpływ na to, co się dzieje w całym kraju. Kolejna dekada, czyli powstanie Solidarności, czyli lata 80 i kończymy właśnie na samej Solidarności, która w Radomsku dosyć intensywnie działała i miała swoje osiągniecia mówi nam dr Tomasz Nowak, Muzeum Regionalne w Radomsku.

   Wystawa dotyka życia społeczno-kulturalnego radomszczan

   Trudno inaczej ująć historię miasta. Musimy dotykać tego, co dotyczyło bezpośrednio ówczesnych mieszkańców. Chodzi tutaj o m.in. prace, istniały w Radomsku bardzo duże zakłady przemysłowe, meblarskie i metalurgiczne, życie codzienne, życie kulturalne, poniekąd również życie polityczne, formy oporu przeciwko istniejącej władzy, czyli cały ruch Solidarności – dodaje dr Tomasz Nowak, Muzeum Regionalne w Radomsku

   Kto uwieczniał miasto i ludzi ukazanych na zdjęciach?

   W naszych zbiorach jest dużo zdjęć przypadkowych, gdzie nie wiemy, kto jest ich autorem, natomiast Radomsko miało szczęście do takich ludzi. W tym gronie należy wymienić nieżyjącego już Jakuba Lechowskiego, Marka Błachowicza, Jacka Kaszyńskiego.

   Ci trzej ostatni dokumentowali przede wszystkim ostatnie lata, 60/70/80 a niekiedy także współczesne. W dużej części ich fotografie w formie cyfrowej i materialnej znajdują się w zbiorach muzeum i co bardzo ważne, cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających ­– podsumowuje  dr Tomasz Nowak Muzeum Regionalne w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe