„Rolnictwo to naczynia połączone. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać”

  • 12.05.2021, 07:44 (aktualizacja 12.05.2021, 08:12)
  • Redakcja lokalna.news
11052021-porozumienie-rolnictwo-cieciora-piatkowska-zarzecki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
11 maja w Radomsku odbyła się debata na temat polityki rolnej. Gospodarzem i organizatorem był wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

   Czy rolnictwo jest w kryzysie z powodu pandemii? Czy czeka nas transformacja rolnictwa? Jak wygląda współczesne rolnictwo i jak się zmieniło na przestrzeni lat? Te i inne tematy były poruszane na debacie, która odbyła się 11 maja w Radomsku. Organizatorem i gospodarzem był wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

   Wśród zaproszonych gości na konferencji byli:

  • Monika Piątkowska prezes Izby Zbożowo-Paszowej;
  • Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego;
  • Paweł Nowak właściciel AGRO-MASZ;
  • Andrzej Komala wiceprezes Izby Rolniczej w Łodzi;
  • Jacek Hecht rolnik z Dolnego Śląska i asystent społeczny wicepremiera Jarosław Gowin,

   Dzisiaj spotykamy się w Radomsku po to, aby rozmawiać o rolnictwie. Temat i moment nie jest przypadkowy, ponieważ jesteśmy u progu uchwalenia nowej, wspólnej polityki rolnej. Jesteśmy również w trakcie debaty na temat KPO i ogromnych pieniędzy, które będą szły na rolnictwo, w związku z tym programem, a także już patrząc na kontekst polityczny, jesteśmy w trakcie opracowywania programu Porozumienia, który zostanie zaprezentowany 28 maja.

   Pandemia również dotknęła sektor rolny i pewne standardy i schematy, do których byliśmy przyzwyczajeni, one się zmieniają i musimy mieć również jasny głos i wspólne stanowisko, aby w tych zmianach światowych wziąć udział – mówi wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

   W jaki sposób zadbać, aby ten „system naczyń połączonych” polskiego rolnictwa, działał spranwie?

   To jest podstawa, żebyśmy widzieli cały obraz, żebyśmy mieli świadomość tego, że polskie rolnictwo, sektor rolno spożywczy, jest systemem naczyń połączonych i tutaj każde ogniwo powinno uzyskać właściwe wsparcie, nie zawsze finansowe, ale regulacyjne. Jestem zwolenniczką wolnego rynku, który jednak wiele spraw i procesów, w sposób właściwy w naszym kraju uregulował. Wpisując się z tym źródłem finansowania, powinniśmy się wpisać właśnie zgodnie z trendami, potrzebami rynkowymi, które są, dostosowując je zarówno do małego producenta rolnego, jak i do dużego przedsiębiorcy rolnego i tę wiedzę czerpać z sektora z organizacji branżowych, od przedsiębiorców, bo dzisiaj widzieliśmy, że zarówno rolnicy, jak i przetwórcy bardzo wyraźnie artykułowali swoje potrzeby, swoje dążenia i wyzwania, które przed nimi stoją. Raz jeszcze to powtórzę, wszyscy dostrzegali, że jest to system naczyń połączonych – mówi Monika Piątkowska prezes Izby Zbożowo-Paszowej

   Jakie wyzwania stoją przed sektorem rolnictwa?

   Przede wszystkim nowa wspólna polityka rolna, to wyzwanie związane nie tylko ze zwiększeniem produkcji ekologicznej, związana ze zmniejszeniem ilości antybiotyków, ale przede wszystkim z dojściem i zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego, nie tylko naszemu krajowi, ale i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Europy – mówi Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe