Konkurs „Kapliczki gminy Wielgomłyny”. Konkurs pokazujący piękno, duchowość i polskość

  • 28.04.2021, 08:36
  • Redakcja lokalna.news
27042021-konkurs-wielgomlyny-drozdowska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielgomłynach organizuje konkurs pt. „Kapliczki gminy Wielgomłyny”. Konkurs powstał, aby uhonorować wszystkie kapliczki, ocalić od zapomnienia oraz pokazać ich szczególny urok. Prace należy przesyłać do 22 czerwca. Rozstrzygnięcie nastąpi do 31 lipca.

     Polskość. Jaki obraz maluje się nam w głowie, kiedy mówimy POLSKOŚĆ? Być może nasza gościnność? Może nasza bogata, kolorowa kultura, tańce, stroje, śpiewy, obyczaje? Jest jednak o wiele więcej cech charakterystycznych dla kultury słowiańskiej, zwłaszcza polskiej.

   Przydrożne kapliczki, ile ich jest w naszych okolicach? Ludzie od najdawniejszych czasów, pielęgnują je. Przystrajają, dbają o porządek, modlą się przy nich. Są one częstym elementem literatury polskiej, polskiej kinematografii. Niezwykle wzruszające jest, kiedy zwłaszcza starsi ludzie, przechodząc obok takiej kapliczki, przeżegnają się czy w przypadku panów, zdejmą czapkę. Jest to charakterystyczne dla nas, dla Polaków. Niestety takie pozornie proste gesty powoli zanikają.

   Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielgomłynach organizuje konkurs, którego tematem są właśnie takie przydrożne kapliczki, krzyże czy figury. Być może dzięki temu konkursowi, kilka kapliczek zyska nowe życie. Na czym polega konkurs?

   Kapliczki, krzyże oraz figury przydrożne pełnią ważny element krajobrazu kulturowego Gminy Wielgomłyny. Są one świadectwem religijności mieszkańców oraz stanowią czynnik budowania lokalnej tożsamości. Miesiąc maj to czas, w którym mieszkańcy odnawiają kapliczki, pięknie je dekorują, porządkują teren wokół nich oraz wspólnie spotykają się na nabożeństwach ku czci Maryi, zwanych majówkami. Spod wielu tych kapliczek można usłyszeć unoszące się w dal piękne pieśni maryjne. Inne stoją zapomniane wśród krzewów i drzew, jednak jedne i drugie potrafią zachwycić.

  Konkurs powstał, aby uhonorować wszystkie kapliczki, ocalić od zapomnienia oraz pokazać ich szczególny urok. Polega on na samodzielnym sfotografowaniu kapliczki, krzyża, lub figury przydrożnej znajdującej się w Gminie Wielgomłyny. Wykonane zdjęcie, wraz z krótką informacją, nazwą miejscowości, ulicą oraz, i jeżeli uda się pozyskać, krótką historią powstania kapliczki, należy przesłać na nasz adres [email protected] Nagrody otrzymają autorzy 12 najciekawszych prac. Zostanie również przyznana nagroda specjalna Pani Wójt Gminy Wielgomłyny, która objęła honorowy patronat nad konkursem. Zdjęcia, wraz z informacją, będą ilustrowały kalendarz wydany na 2022 rok. Z nadesłanych zdjęć wszystkich kapliczek powstanie wystawa ogólnodostępna w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielgomłynach.

   Prace należy przesłać do 22 czerwca, czyli przez cały piękny kwitnący maj oraz czerwiec. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi do 31 lipca bieżącego roku. Udział w konkursie może wziąć każda osoba, niezalenie od wieku. Może być to zarówno mieszkaniec gminy, jaki i osoba z poza terenu Gminy Wielgomłyny.

  Wszelkie dodatkowe informacje są umieszczone na stronie Urzędu Gminy oraz na profilu społecznościowym Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielgomłynach. Zapraszam serdecznie wszystkich Państwa, do wzięcia udziału w konkursie, zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe – mówi Wioleta Drozdowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielgomłynach.

   To niejedyny konkurs, ponieważ organizowany jest również 10. Przegląd Pieśni Maryjnych i o Matce. Konkurs polega na nagraniu jednego utworu o Maryi lub o mamie. Każde nagrania należy przesłać na adres [email protected] do 20 maja. Finał konkursu odbędzie się 26 maja bieżącego roku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe