Wirusów ciąg dalszy. W Gminie Drużbice odnotowano wirusa ptasiej grypy

  • 20.04.2021, 08:06 (aktualizacja 20.04.2021, 08:21)
  • Redakcja lokalna.news
19042021-ptasiagrypa-druzbice-glowacki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Gminie Drużbice, w gospodarstwie znajdującym się w sołectwie Suchcice, odnotowano przypadek ptasiej grypy. Obecnie trwają odpowiednie procedury, które pokażą, jakie będzie dalsze postępowanie.

   W pewnym sołectwie w Gminie Drużbice wystąpiła ptasia grypa. O jakim sołectwie mowa?

  Tak się złożyło, że w zeszłym tygodniu, mniej więcej w połowie tygodnia, na terenie jednego z sołectw, mowa tutaj o sołectwie Suchcice, stwierdzono ognisko ptasiej grypy, dosyć zjadliwej odmiany tego wirusa. Stwierdzono tę odmianę w gospodarstwie, które liczyło 29 sztuk kur niosek. Wszystkie te kury nioski padły, zostały zutylizowane. Następnie zostały przeprowadzone badania, które potwierdziły obecność wirusa ptasiej grypy. W tej chwili czekamy na dalsze instrukcje – mówi Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

  Czy odnotowano przypadki w innych gospodarstwach?

  Na tę chwilę jeszcze nie. Tak jak powiedziałem na początku, jest to nowy przypadek, który oczywiście będzie wymagał analizy, będą prowadzone dalsze kontrole i czynności sprawdzające. Może się okazać, że ten wirus będzie się rozprzestrzeniał, tego również nie możemy wykluczyć dodaje Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

  W jaki sposób będzie reagowała gmina, jakie kroki będzie podejmowała? Są już jakieś wytyczne?

  Tak, oczywiście. Gmina ściśle współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, ale oprócz Powiatowego Lekarza Weterynarii, czekamy chyba przede wszystkim, na najistotniejszy dokument, zarządzenie wojewody łódzkiego w sprawie określenia sposobu postępowania, z tym wysoce zjadliwym szczepem ptasiej grypy. W tej chwili mam taką informację, że na chwilę obecną, to zarządzenie powinno być opublikowane na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Łódzkiego i to zarządzenie będzie chyba najważniejszym dokumentem w walce  z tym wirusem ptasiej grypy, ponieważ ono będzie określało kierunek działań, ale również kierunek postępowania również po stronie gminy, dotyczące m.in. tworzenia tzw. strefy zapowietrzonej, a także strefy zagrożonej, ale równocześnie kierunki, które będą musiały być  podejmowane w poszczególnych strefach, łącznie oczywiście z kontrolami w poszczególnych gospodarstwach domowych, które utrzymują drób. Musimy też pamiętać o tym, że cały czas działamy na terenach wiejskich, więc podejrzewam, że w tym zarządzeniu wojewody łódzkiego, pojawią się też informacje o sposobie przeprowadzania tych kontroli przez służby Sanepidu i Powiatowego Lekarza Weterynarii i na tej podstawie będziemy podejmować dalsze kroki zmierzające ku temu, aby ten wirus się dalej nie rozprzestrzeniał, ale też szeroko informować naszych mieszkańców o sposobie postępowania – mówi nam Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe