W Radomsku będą dwa baseny? A może basen i hala wielofunkcyjna?

  • 17.03.2021, 08:49 (aktualizacja 17.03.2021, 10:01)
  • Redakcja lokalna.news
16032021-konferencja-stary-basen-radomsko-ferenc-andrysiak.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na konferencji zwołanej w Urzędzie Miasta władze Radomska, na czele z Prezydentem Jarosław Ferencem, poinformowali o trwających konsultacjach na temat tego, co stanie się ze starym basem przy ul. Leszka Czarnego, kiedy do użytku zostanie oddana nowa pływalnia. Na konferencji wyjaśniano również kilka niejasności, które towarzyszą kwestii starego i nowego basenu.

   Chciałbym wyjaśnić pewne rzeczy i niedopowiedzenia, które funkcjonują w przestrzeni publicznej. Chodzi tutaj o informacje na temat zamykania przez nas starego basenu w momencie, kiedy uruchomimy nowy basen. Muszę powiedzieć Państwu, że konsultacje w tej sprawie prowadzimy już od roku. Chciałbym przypomnieć, jak Państwo zapewne pamiętacie, że zanim podjęliśmy decyzję o tym, że nowy basen powstanie w miejscu, w którym powstaje w obecnej chwili, czyli przy ul. Świętej Jadwigi, to wg starej koncepcji, która zakładała wyburzenie basenu przy ul. Leszka Czarnego i na tym samym miejscu budowę nowego basenu. To oczywiście spowodowałoby, że miasto przez 2 lata nie miałoby żadnego basenu, dlatego w momencie, kiedy objąłem funkcję prezydenta, zastanawialiśmy się, gdzie w nowym miejscu wybudować basen i ten basen przy ul. Świętej Jadwigi powstał po to, aby Radomsko cały czas miało basen i ten basen funkcjonował.

   Stary basen przy ul. Leszka Czarnego już wtedy, kiedy była dyskusja o tym, że w Radomsku potrzebny jest basen, była mowa o tym, że ten basen nie spełnia już tych parametrów i wymagań, które spełniać powinien, bez wykonania przebudowy. Dodam, że na tym basenie, cały czas mamy problem z utrzymaniem dobrego stanu sanitarnego. Między innymi dlatego, temperatura wody na tym basenie jest niższa, niż na innych basenach. Brak przebudowy całych tych instalacji, spowodowałoby to, że ten stary basen musiałby mieć temperaturę niższą, im niższa temperatura, tym się mniej namnaża bakterii, więc tu też musimy to brać pod uwagę.

   Kolejną informacją, którą chcieliśmy sprostować jest taka, że pojawiała się informacja, jakoby na nowym basenie miałoby nie być wypłycenia. Otóż na nowym basenie będzie wypłycenie. W momencie, kiedy oddamy nowy basen, dwa tory na basenie sportowym będą wypłycone, na ten temat już od dawna rozmawiamy z firmami, które mogłyby to zrobić. Koszt takiego wypłycenia to około 300 000 zł. Chcemy wypłycić dwa tory, przy czym zróżnicować głębokość. Jeden tor chcielibyśmy wypłycić na 90 cm, drugi tor na około 120 cm tak, żeby była możliwość korzystania z basenu przez osoby o zróżnicowanym stopniu umiejętności pływania.

   Nie jest prawą również, że młodzież miałaby korzystać z tego nowego basenu odpłatnie, bo jeżeli będą to lekcje w postaci lekcji wychowania fizycznego, to jak powtarzaliśmy, te lekcje są bezpłatne i tutaj ani rodzice, ani młodzież, nie ponosiłaby żadnych kosztów. W petycji, którą do nas złożono, mówiono o tym też, że ten basem będzie położony dalej od centrum miasta, w związku z tym, będzie problem z dotarciem do tego obiektu. Już zastanawiamy się nad tym, w momencie jak oddamy basen do użytku, aby troszkę zmienić zasady kursowania autobusów miejskich, zastanawiamy się, czy linię 0, która obsługuje całe miasto, nie skierować tak, żeby przejeżdżała również obok basenu, aby dostęp do tego basenu był z całego miasta. Musimy o tym pamiętać, że nowy obiekt basenowy, będzie miał powierzchnię wodną, dużo większą niż powierzchnia starego basenu. Wiemy, że stary basen jest obłożony, natomiast na nowym basenie ta powierzchnia będzie znacznie większa. Będzie tam również niecka zewnętrzna, która latem będzie służyła do kąpieli. Jeśli chodzi o atrakcje, to wiecie Państwo, że będzie również wodny plac zabaw, z którego na pewno dzieci będą chętnie korzystać i będzie również plac edukacyjny mówi Jarosław Ferenc, Prezydent Radomska.

    Pojawiają się głosy od mieszkańców, iż pozostawienie basenu na ul. Leszka Czarnego jest właściwie niezbędne, natomiast ja bym chciała tylko przypomnieć, że w trakcie, kiedy w roku 2015 powstawała dokumentacja projektowa, na rozbudowę tego obiektu, już wówczas w tej dokumentacji wskazywana była konieczność wymiany nie tylko instalacji uzdatniania wody czy ogólnie instalacji na niecce, ale i samej niecki również. Wówczas, przypomnę, są to dane na 2015 rok, szacowano przebudowę tego obiektu na ponad 17 000 000 zł netto. Należy zauważyć, że włożenie takich pieniędzy na remont obiektu, który nie będzie do końca obłożny, bo na nowym obiekcie będą zapewnione wszystkie potrzeby mieszkańców, zdaje się być po prostu bezzasadne  - mówi Wiceprezydent Radomska, Monika Andrysiak.

   Prezydent wspominał również, że kwestia zagospodarowania starego basenu, była kilkakrotnie poruszana na radzie sportu, ponadto prowadzone są rozmowy z klubami działającymi na ternie Radomska, aby mogły się w tej sprawie wypowiedzieć. Miasto jest otwarte na wszelakie konsultacje. Według szacunków roczny koszt utrzymania nowego basenu, oscylowałby w granicach 5/6 milionów, czyli miasto będzie dokładać do niego jakieś 2 000 000 zł, a więc utrzymanie nowego basenu będzie kosztowało miasto więcej niż starego, gdzie do jego funkcjonowania miasto dokłada 1 000 000 zł. Będą dyskusje podczas rady, czy miasto stać na utrzymanie dwóch basenów jednocześnie płacąc za to około 4 000 000 zł, czy wystarczy tylko jeden nowy basen, który jest dwa razy większy od poprzedniego. Koszt przebudowy starego basenu na halę wielofunkcyjną będzie wynosił od 1 do 1,5 miliona zł.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe