Światowy Dzień Praw Konsumenta. Jakie mamy prawa jako konsumenci?

  • 15.03.2021, 17:28 (aktualizacja 15.03.2021, 18:07)
  • Redakcja lokalna.news
15032021-dzien-konsumenta-sewerynek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta. Warto zapoznać się z prawami jakie posiadamy, zwłaszcza w czasach, kiedy dokonujemy ogromnej ilości zakupów przez Internet.

   W obecnych czasach, gdzie stawiamy na szybkość i wygodę, dokonujemy zakupów na masową skalę, zwłaszcza przez Internet. Niestety często bywa tak, że produkt zakupiony przez nas, ma jakąś wadę, albo nie spełnia naszych oczekiwań. Jakie mamy wtedy prawa? Czy mamy prawo do zwrotu towaru, a jeśli tak, to w jakim czasie? Jak nie dać się oszukać fałszywym sprzedawcą? O tym rozmawialiśmy w Światowym Dniu Praw Konsumenta, z Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta w Radomsku, Michałem Sewerynkiem. 

   Podstawowymi prawami konsumenta jest prawo wyboru, prawo do informacji, prawo do zgłoszenia reklamacji np. z tytułu gwarancji, lub np. z tytułu rękojmi w przypadku gdy towar jest wadliwy, lub gdy usługa została wykonana w sposób nieprawidłowy – mówi nam Michał Sewerynek, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Jak wygląda kwestia zakupów robionych przez Internet. Dokonując zakupów przez Internet mamy jakieś dodatkowe prawa?

   W tym przypadku przysługuje dodatkowe prawo, prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podania przyczyny. W przypadku sklepów stacjonarnych jest różnica taka, że klient takiego prawa nie posiada, chyba że sklep wprowadził u siebie taką wewnętrzną politykę i wprowadzi termin zwrotów np. 3-dniowy, 7- dniowy czy nawet 14-dniowy na dokonanie zwrotu towaru – mówi Michał Sewerynek, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Jak się liczy ten czas 14 dni? Jest to czas od momentu zakupu, czy otrzymania przesyłki?

   Przykładowo, jeżeli klient zakupił obuwie, to od daty otrzymania obuwia ma 14 dni, żeby odstąpić od umowy – dodaje Michał Sewerynek, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Gdzie każda osoba, która nie jest pewna swoich praw, powinna szukać pomocy?

   Może np. zgłosić się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów, jeżeli chodzi o usługi telekomunikacyjne to do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jeżeli chodzi o usługi finansowe czy ubezpieczeniowe, to do Rzecznika Finansowego, ale taką podstawową komórką do udzielenia porad jest Rzecznik Konsumentów. Na terenie powiatu radomszczańskiego działa Biuro Rzecznika Konsumentów, więc zapraszam konsumentów, którzy mają problemy z przedsiębiorcami. Porady są oczywiście bezpłatne – mówi nam Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Czy konsument, który odstępuje od umowy, ponosi jakieś koszty z tego tytułu?

   Przedsiębiorca, który handluje przez Internet, powinien konsumenta poinformować o kosztach poniesionych w przypadku zwrotu towaru. Jeżeli takiej informacji nie przekaże klientowi, to konsument nie powinien ponosić takich kosztów. Informacja na temat zakupów przez Internet, przysługujących prawach, obowiązujących przepisach została zawarta na stronie powiatu radomszczańskiego – dodaje Michał Sewerynek, Powiatowy Rzecznik Konsumenta.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe