ŚDS ze zmianami w swoim statucie

  • 02.03.2021, 08:00
  • Redakcja lokalna.news
01082021-dom-samopomocy-piechowicz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W piątek 26 lutego została podjęta uchwała Rady Miejskiej, która dokonuje zmian w statucie Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku.

   Krążą informacje, jakoby Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku, po Radzie Miejskiej z dnia 26 lutego stał się jednostką samodzielną, wyodrębnioną z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest to pewna nieścisłość, która może wprowadzać w błąd osoby postronne, ponieważ de facto ośrodek jest jednostką samodzielną już od 1 stycznia 2020. Rada wprowadziła natomiast uchwałę,  która dokonuje zmian w statucie ośrodka. Więcej o tych zmianach opowie Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku Zbigniew Piechowicz.

   W piątek 26 lutego została podjęta uchwała Rady Miejskiej, o zmianie Uchwały nr XII/42/19 Rady Miejskiej, która to uchwała wyodrębniała Środowiskowy Dom Samopomocy ze struktur Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku. Uchwała, która została podjęta w listopadzie 2019 roku, wyodrębniła Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku, który od 1 stycznia 2020 roku, funkcjonuje jako samodzielna jednostka organizacyjna Gminy i Miasta Radomsko, czyli jednostka budżetowa podległa miastu. W piątek (26.02.2021) została podjęta uchwała, która dokonuje zmian w statucie Środowiskowego Domu Samopomocy, jako samodzielnej jednostki w dwóch punktach.

   Pierwszy punkt dotyczy wprowadzenia nowych oznaczeń, czyli rozszerzenia sposobu funkcjonowania Środowiskowego Domu, który teraz będzie funkcjonował jako Środowiskowy Dom, w tym miejscu wymienię oznaczenia, o które zabiegamy:

 

 oznaczenie A – dla osób psychicznie, przewlekle chorych,

 oznaczenie B – dla osób niepełnosprawnych intelektualnie,

 oznaczenie C – które teraz wprowadzamy uchwałą, C – Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony dla osób z innymi zaburzeniami psychicznymi,

oznaczenie D – które umożliwia osobą z autyzmem, ze spektrum autyzmu i osobą z niepełnosprawnością sprzężoną, korzystanie z naszych usług.

   Reasumując, uchwała piątkowa wprowadza tylko zmiany, dotyczące zmian w statucie i wprowadza te oznaczenia, o które zabiegamy. Doszliśmy do wniosku, że funkcjonując do tej pory, jako Środowiskowy Dom AB, w pewien sposób ograniczamy spektrum społeczności lokalnej, do której możemy dotrzeć z naszymi usługami i odwrotnie, jakby ograniczamy możliwość innym osobą, z innymi zaburzeniami psychicznymi, ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością sprzężoną, z korzystania z naszych usług. Po rozszerzeniu, to szerokie gremium osób niepełnosprawnych, będzie mogło korzystać z naszych usług, co nastąpi prawdopodobnie już w kwietniu po przejściu całej procedury uprawomocniającej uchwałę i wprowadzeniu zmian w statucie oraz regulaminie organizacyjnym mówi Zbigniew Piechowicz, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku.

 

Co te zmiany oznaczają w praktyce dla Domu Samopomocy?

   Oznacza to w praktyce, że będziemy mogli przyjmować właściwie wszystkie osoby niepełnosprawne, które oczywiście spełnią określone kryteria ustawowe, do tego jesteśmy przygotowani, jesteśmy jednostką samodzielną, wiec to również w pewien sposób umożliwia nam kreowanie, do kogo adresujemy nasze usługi, z kim możemy współpracować, komu możemy pomagać i to jest główny cel tej uchwały, tych zmian, umożliwienie szerokiemu gremium osób niepełnosprawnych korzystania z naszych usług. Chciałbym podkreślić, że nasz ośrodek jest bardzo dobrze wyposażony, mamy bardzo dobre wyposażenie, dobrze wykształconą kadrę z długoletnim doświadczeniem. Myślę, że to będzie z korzyścią dla społeczności lokalnej, dla której pracujemy mówi nam Zbigniew Piechowicz, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku.

Dlaczego ośrodek został wyodrębniony od MOPS-u?

   Ośrodki tego typu jak nasz, czyli ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, funkcjonujący w strukturach Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej mogły funkcjonować na bazie ustawy z 5 września 2016 roku, zmianie ustawy o wspieraniu rodzimy i pieczy zastępczej, która w swoich zapisach decydowała, że takie ośrodki nie mogą być łączone z MOPS-ami, więc ta ustawa zadecydowała, że należało wyłączyć nasz ośrodek ze struktur MOPS-u – dodaje Zbigniew Piechowicz, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku.

 

Czyli uściślając i podsumowując, piątkowa rada de facto nic nie zmieniała, ponieważ Dom Samopomocy został już wyodrębniony wcześniej?

   Dokładnie, ośrodek został wyodrębniony i pracuje jako samodzielna jednostka od 1 stycznia 2020 roku podsumowuje Zbigniew Piechowicz, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe