Drużbice z ambitnymi planami inwestycyjnymi na 2021 rok

  • 22.02.2021, 07:56 (aktualizacja 22.02.2021, 15:54)
  • Redakcja lokalna.news
17022021-druzbice-inwestycje-glowacki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gmina Drużbice ma w planach na rok 2021 wiele ważnych inwestycji. Wśród inwestycji znajdują się oczywiście inwestycje drogowe, czy zakup samochodu bojowego dla jednostki OSP w Drużbicach. Sztandarową inwestycją będzie budowa żłobka.

   Nowy Rok, nowe inwestycje, nowe wyzwania. Jakie inwestycje będą priorytetem dla Gminy Drużbice w 2021 roku?

   Oczywiście Gmina Drużbice inwestuje znaczne środki finansowe, jeżeli chodzi o inwestycje, które mają być przeprowadzane na terenie gminy. Wynika to oczywiście z potrzeb, które w ciągu roku zgłaszają do nas mieszkańcy, ale oprócz tego, oczywiście z naszych osobistych obserwacji, również i moich, dotyczących potrzeby usprawnienia naszej gminy, jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny i tak przede wszystkim idziemy w kierunku modernizacji dróg, którą niezmiennie już od co najmniej dwóch lat, prowadzimy w sposób mocno zintensyfikowany. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze środków zewnętrznych, ale uważam, że na ten cel, każda złotówka, która jest wydawana z budżetu gminy łącznie z dofinansowaniem, jest to złotówka, która przynosi wymierne i korzystne efekty dla naszych mieszkańców. Oprócz modernizacji dróg, których jest znaczna ilość, zwracamy także uwagę na poprawę bezpieczeństwa m.in. bezpieczeństwa przeciw pożarowego, ponieważ mamy zaplanowane znaczne środki finansowe w kwocie blisko ćwierć miliona złotych na zakup nowego samochodu bojowego, przeznaczonego dla jednostki OSP Drużbice. W tej chwili trwają rozmowy na temat możliwości pozyskania środków finansowych dodatkowych, które pozwolą na to, aby tren samochód zakupić. Szacowany koszt zakupu tego samochodu to jest około 800 000 zł. Mamy w tej chwili 250 000 zł, tak jak powiedziałem i w tej chwili trwają rozmowy, aby ten montaż zapewnić. Oprócz elementów bezpieczeństwa będziemy inwestować również pieniądze, w poprawę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej na terenie Gminy Drużbice. Chodzi tutaj m.in. o rozbudowę istniejących placów zabaw i tego wszystkiego, co jest związane z rekreacją -  mówi Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Jaki budżet ma gmina na ten rok?

   W tej chwili gmina zamyka się budżetem 26 500 000 zł, to jest budżet ogólny, który gmina posiada, natomiast musimy wziąć pod uwagę, że w tej chwili stopień zadłużenia naszej gminy, w skali tego budżetu, jest to około 7 900 000 zł. Planowane zadłużenie gminy na 2020 było planowane na poziomie 8 600 000 zł. Dzięki mojemu osobistemu zaangażowaniu i współpracy z radą udało nam się spłacić blisko 700 000 zł, zachowując bardzo dobry wskaźnik inwestycyjny i to zadłużenie zawsze będzie takim efektem, które będzie wpływało też na możliwości rozwojowe gminy, natomiast na chwilę obecną środki finansowe, którymi dysponujemy ściśle na inwestycje, to jest około 1 000 000 zł. Oprócz tego znaczną część dochodów naszego budżetu pochłania oświata, szkoły, czyli jest to generalnie to, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym, gmina musi na te elementy przeznaczać pieniądze, to są w skali naszej gminy pieniądze duże, bo około 4 500 000 zł mniej więcej, ponieważ w tej chwili subwencja oświatowa pozwala na około 50% kosztów refundacji działalności szkół. Oprócz tych wskaźników szkolnych, inwestycyjnych, bierzemy też pod uwagę dosyć poważną inwestycję. Chciałbym wspomnieć, że będziemy w tym roku modernizować, a właściwie budować od podstaw, budynek żłobka. W tej chwili trwają już dosyć zaawansowane prace związane z  podpisaniem umowy z Urzędem Wojewódzkim. Pieniądze te są już właściwie obiecane, natomiast prowadzimy również rozmowy z Urzędem Marszałkowskim ku temu, aby zapewnić na te najbliższe 2/3 lata samofinansowanie się tego żłobka, ponieważ jest szansa na pozyskania środków, aby jeżeli ten żłobek już powstanie i będzie działał, żeby mieszkańcy nie ponosili z tego tytułu dodatkowych kosztów związanych, chociażby z utrzymaniem i obecnością dzieci w tym miejscu. Będą tylko koszty związane z samym wyżywieniem. Te prace są bardzo szeroko zakrojone i uważam, że nasz budżet, mimo tej trudnej sytuacji epidemicznej, trudnej sytuacji w skali kraju, jest budżetem rozwojowym i dającym podstawy twierdzenia, że gmina będzie się rozwijała w dobrym kierunku ­­- mówi nam Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Kiery ruszą prace nad wspomnianymi wcześniej inwestycjami?

   W tej chili prowadzimy cały czas rozmowy na temat ogłaszania poszczególnych przetargów, zapytań ofertowych na modernizację, na realizację poszczególnych zadań inwestycyjnych, jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową. Warunki pogodowe jeszcze nie pozwalają, aby zaczęły się pierwsze prace, ale oczywiście prace przygotowawcze w przedmiocie ustalenia dokumentacji i ogłoszenia przetargu już się dobywają. Uważam, że taką pierwszą inwestycją, z która będziemy się mierzyć w tym roku, to będzie właśnie modernizacja i budowa żłobka w Drużbicach, ponieważ w tej chwili jesteśmy właściwie na ukończeniu, jeśli chodzi o dokumentację projektową i chcielibyśmy, żeby już na początku marca ogłosić przetarg. Byłaby to w sumie jedna z największych inwestycji, jeżeli chodzi o ten rok w Gminie Drużbice, ponieważ ona zamknie się w okolicach 1 000 000 zł, jeżeli chodzi o całość modernizacji i adaptacji tego budynku i to będzie takie najważniejsze zadanie na koniec pierwszego kwartału, jeżeli chodzi o naszą gminę. Oprócz tego oczywiście pomniejsze kwestie związane, chociażby z modernizacją dróg czy też zapewnienie montażu finansowego, co do zakupu samochodu bojowego dodaje Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe