Wieści z Powiatu „Gmina Kluki” odc. 10

  • 04.02.2021, 08:00
  • Redakcja lokalna.news
wzp-kluki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Funkcjonowanie Urzędu Gminy podczas pandemii

   Ruszyły szczepienia w całej Polsce. Jest to realna szansa, że życie wróci do normy, do normalnego funkcjonowania. Wrócimy do życia sprzed nakazu noszenia maseczek i obowiązkowej dezynfekcji rąk. Wrócimy do życia, kiedy normalnie mogliśmy chodzić do sklepu i nie obawiać się, że np. nie zostaniemy do niego wpuszczeni. Przede wszystkim ważne jest, że powoli do normalności wraca praca w urzędach.  

   Jeśli chodzi o Gminę Kluki, obecnie trwają w niej szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z kategoryzacją, to zadanie jest wykonywane przez Ośrodek Zdrowia w Klukach, oczywiście przy współudziale gminy, z racji tego, że gmina zabezpiecza również dla osób, które nie mogą na te sczepienia dojechać, transport. Transport wykonuje OSP Osina. Samo zainteresowanie szczepieniami w Gminie Kluki jest dosyć duże.

Podsumowanie inwestycji z 2020 roku.

   Mamy już rok 2021, więc jest to idealna okazja, aby podsumować co udało się zrobić w roku poprzednim. Gmina Kluki wykonywała wiele inwestycji. Jedne były duże, drugie były małe, ale ostatecznie wszystkie wpływają na jej rozwój.  Jedną z takich inwestycji była budowa siłowni zewnętrznej i placu zabaw dla dzieci wraz z zagospodarowaniem terenu na działkach gminnych.

Gmina Kluki w 2020 roku zrealizowała około 83-85 inwestycji, gdzie około 20 dotyczyło infrastruktury oświetleniowej, były inwestycje drogowe, jak również inwestycje dotyczące placów rekreacyjnych i placów zabaw, czy siłowni. Największa inwestycja przy terenach rekreacyjnych powstała w Zarzeczu. Tam została wybudowana siłownia za około 40 000 zł. W sołectwie Roździn inwestycja wyniosła 70 000 zł, z czego 10 000 zł stanowiły środki pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego. Pozostała kwota to środki finansowe pozyskane z Gminy Kleszczów w ramach Funduszu Solidarnościowego. W ramach tych inwestycji została wykonana siłownia, plac zabaw oraz zagospodarowanie terenu. W kwocie 47 000 zł zostało zaplanowane i wykonane zadanie w miejscowości Nowy Janów, gdzie powstało miejsce rekreacji. Została wybudowana altanka, siłownia i boisko do piłki nożnej. Mniejsze elementy siłowni powstały również w Wierzchach Kluckich na kwotę około 12 000 zł. Place zabaw zostały wykonane przy szkole w Parznie i w Klukach. Małe elementy doposażenia powstały również w miejscowości Kluki i Strzyżewice mówi Wójt Gminy Kluki, Renata Kaczmarkiewicz.

   Gmina remontowała również Ośrodek Zdrowia oraz zmodernizowała bazę SKR-u. W ramach zadania remontu Ośrodka Zdrowia została przeprowadzona gruntowna modernizacja gabinetu i pomieszczeń socjalnych. Kwota tego zadania 29 000 zł. W ramach zadania termomodernizacji budynku SKR-u zostały docieplone ściany budynku i zostało wymienione źródło ciepła. Kwota zadania to 123 000 zł, z czego około 74 000 zł, to dotacje pochodzące ze Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

   Z powodu pandemii, cierpią również uczniowie, którzy nie mogą normalnie chodzić do szkoły. Pandemia zmusiła ich do pozostania w domach i uczenia się przez komunikatory. Nie wszyscy jednak mają równy dostęp do Internetu i komputerów. Gmina zakupiła sprzęt wyrównujący dostęp do komputerów w mniej zamożnych rodzinach. W ramach dwóch programów, gmina zakupiła 50 zestawów komputerowych na kwotę około 110 000 zł. To jest dotacja, jaką gmina pozyskała na ten cel. Zostały zakupione laptopy do pracy zdalnej dla uczniów.

   Ochotnicza Straż Pożarna w Klukach wzbogaciła się o nowy wóz ratowniczo- gaśniczy. Jest to średni wóz bojowy, marki MAN. Koszt zakupu tego samochodu to 802 000 zł. Partycypacja w finalizowaniu tego zadania to budżet Gminy Kluki, Komenda Głowna Straży Pożarnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

   Jest to ogromnie ważna inwestycja dla gminy. Ten samochód, tak naprawdę od 10 lat był tutaj potrzebny i nieodzowny. Udało się tę inwestycje zrealizować przy współfinansowaniu, jak już wcześniej wspominałam. Poprawi to z pewnością bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Kluki, jak również zabezpieczy w dużym stopniu drogę krajową 74, gdzie wypadkowość jest bardzo duża – dodaje Wójt Gminy Kluki, Renata Kaczmarkiewicz.

   Gmina realizuje również ważną proekologiczną inwestycję. Mowa tutaj o programie usuwania szkodliwego azbestu z terenu gminy. Gmina realizuje ten program już od kilku lat. Kwota pozyskanych środków wynosi około 8 000 zł, przy współudziale z budżetu gminy 1 500 zł. Azbest odebrano z 10 nieruchomości. Jest już ogłoszony nabór 21 stycznia, który trwa do 15 kwietnia. W tym momencie gmina oczekuje wniosków od mieszkańców tych, którzy są zainteresowali usunięciem azbestu ze swoich gospodarstw.

   Pani Wójt podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na program usuwanie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag. Program ten był realizowany przez Gminę Kluki pierwszy raz. Zostały usunięte odpady z nieruchomości rolniczych. W 100% pokryty został dotacją z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zrealizowano również inwestycję nowoczesnego oświetlenia w miejscowościach Żary i Roździn.

  Nowy rok, a więc nowy budżet. W 2021 roku planowana była budowa Hali Sportowej w Parznie. W roku 2020 został wykonany projekt na budowę sali gimnastycznej. Kwota wykonawstwa tego projektu to około 60 000 zł. Zadnie jest do wykonania. Jest w wieloletniej prognozie finansowej i będzie wykonywane już od tego roku.

   Gmina taka jak Kluki musi szukać oszczędności, podobno powstał pomysł połączenia administracji Gminnego Ośrodku Kultury i Biblioteki. Czy ten pomysł dojdzie do skutku?

Z taką propozycją wystąpiłam do Rady Gminy Kluki, celem połączenia dwóch placówek, Biblioteki Gminnej i Gminnego Ośrodka Kultury. Obecnie trwają prace w komisjach i oczekuję decyzji radnych, co dalej w tym temacie mówi Wójt Gminu Kluki, Renata Kaczmarkiewicz. 

Plany na rok 2021

   Jak już wspomniałam wcześniej, będzie budowa Sali gimnastycznej w Parznie. Zostały zabezpieczone środki w projekcie budżetu z Rządowego Budżetu Inwestycji Lokalnych, ale decyzją rady, 29 grudnia te środki zostały przeniesione i rozdysponowane na mniejsze zadania inwestycyjne na terenie Gminy Kluki. Istnieje obawa, że to zadanie nie zostanie wykonane, ponieważ środki, które były przeznaczone na ten cel, zostały przesunięte na inne zadnia decyzją rady. Prawdopodobnie pojawi się drugi problem, z rozliczeniem inwestycji, ponieważ środki przekazane na budowę sali gimnastycznej zostały decyzją rady przeniesione na inne zadania podsumowuje Wójt Gminy Kluki, Renata Kaczmarkiewicz.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
ODS
ODS 04.02.2021, 20:30
Nazwa strony sama zaprasza: https://www.facebook.com/Gmina…
Miro
Miro 04.02.2021, 17:36
Bla bla bla ... nie wiem kto tej Pani jeszcze w cokolwiek wierzy
OSP
OSP 04.02.2021, 16:40
Gdzie ten samochód strażacki bo go nie widziałem.

Pozostałe