SmogRun 2. Bieg po lepszą jakość powietrza w Radomsku

  • 01.02.2021, 12:00 (aktualizacja 01.02.2021, 15:51)
  • Redakcja lokalna.news
30012021-smogrun-szponder.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W sobotę 30 stycznia odbył się SmogRun 2, bieg mający na celu zwrócić uwagę, na złą jakość powietrza w Radomsku. Zawodnicy wystartowali spod I LO i zakończyli swój bieg przy Urzędzie Miasta w Radomsku

   Sport to zdrowie. Takie np. bieganie, zdecydowanie poprawia kondycję, wzmacnia odporność  i przede wszystkim daje dużo radości. Jednak bieganie w okresie grzewczym nie należny do przyjemnych. W wielu miastach w Polsce i na świecie jakość powietrza ze względu na wszechobecny smog jest fatalna. Radomszczańscy biegacze chcieli zwrócić na to uwagę, organizując SmogRun 2. Więcej tym pomyśle mówi Artur Szponder z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego (RAS).

   Pomysł jest Mariusza Małachowskiego i on to kontynuuje. My jako RAS od samego początku się włączamy w tę ideę. Środowisko biegaczy jest dosyć liczne w Radomsku i my chcemy trenować bezpiecznie na zewnątrz. Chcemy wiedzieć, że wychodząc na trening, podczas okresu grzewczego, nie robimy sobie więcej krzywdy niż pożytku. Stąd właśnie pomysł na SmogRun, żeby pokazać mieszkańcom, pokazać władzy, że dzieje się coś złego

 

Jaka jest jakość powietrza w Radomsku?

   Bywa tak, że te normy są przekroczone kilkaset razy, widomo w zależności od warunków atmosferycznych, od tego, jak ta niska emisja będzie się rozchodziła. Bywa tak, że to powietrze u nas jest gorsze niż w Pekinie, co jest już niebagatelnym osiągnięciem szkoda, że negatywnym – mówi Artur Szponder, Radomszczański Alarm Smogowy.

 

Jaka jest trasa biegu?

   Pobiegniemy trasa zbliżoną, lekko zmodyfikowaną do biegu Szansa na 5 i zakończymy pod Urzędem Miasta. Dystans około 5 km. Na bieg nie były prowadzone żadne zapisy, więc liczymy, że pojawi się nas jak najwięcej, żebyśmy byli widoczni, chociaż warunki średnio do tego zachęcają, ale mam nadzieję, że idea wygra – dodaje Artur Szponder, Radomszczański Alarm Smogowy.

Czy są jakieś pomysły co zrobić, aby jakość powietrza w Radomsku była lepsza?

   My jako Radomszczański Alarm Smogowy, już od ponad 2 lat próbujemy rozmawiać, próbowaliśmy składać inicjatywę ustawodawczą, która również została odrzucona przez władzę miasta, natomiast później okazało się, że nie powinna być odrzucona i wygraliśmy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Teraz również mamy pewien pomysł, ale o tym więcej w najbliższym czasie mówi nam Artur Szponder, Radomszczański Alarm Smogowy.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe