Wieści z Powiatu „Gmina Ładzice” odc. 9

  • 22.01.2021, 08:00 (aktualizacja 09.02.2021, 16:25)
  • Redakcja lokalna.news
15012020-wzp-ladzice.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Funkcjonowanie Urzędu Gminy podczas pandemii

   Jest  nadzieja na sprawną walkę z pandemią. Pojawiła się szczepionka, która ma pomóc w walce z koronawirusem. Fakt pojawienia się szczepionki nie oznacza jednak, że można sobie już odpuścić zasady reżimu sanitarnego. Proces szczepienia Polaków dopiero się rozpoczął. Najpierw zaszczepiony będzie personel medyczny, następnie osoby starsze. Proces szczepienia jest powolny, ale konsekwentny. Jednak zanim społeczeństwo zostanie zaszczepione minie trochę czasu. Dlatego właśnie nadal powinniśmy nosić maseczki, zachowywać odstęp i dezynfekować ręce. Nadal również wszystkie instytucje jak np. gminy starają się pracować w miarę sprawnie, jednak cały czas pod reżimem sanitarnym. Gmina Ładzice pokazuje jednak, że mimo trudnych czasów, można funkcjonować sprawnie i realizować wiele inwestycji.

   Nie da się jednak ukryć, że koronawirus dotyka wszystkich i urzędy również, jednak na tę chwilę nie posiadamy szczegółowych danych na temat ilości zakażonych osób, bo sanepid nie przekazuje nam tych danych. Informacje zawarte są na stronie sanepidu, jak i www.gov.pl. Tam można zobaczyć te informacje, gdzie jest podział na województwa i powiaty. – mówi Krzysztof Ciupiński, Wójt Gminy Ładzice.

   Urząd Gminy Ładzice stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przyjmuje w urzędzie petentów, oczywiście z zachowaniem obostrzeń, które obowiązują, czyli mieszkaniec musi przed wejściem do urzędu zasłonić usta i nos, jak również zdezynfekować ręce. Po wykonaniu tych zaleceń może oczywiście wejść do urzędu. Mimo wszystko gmina stara się ograniczać wizyty i prosi mieszkańców, jeśli jest taka możliwość, żeby na spotkania indywidualne dzwonili wcześniej i się umawiali oraz żeby załatwiali swoje sprawy w urzędzie bez osób towarzyszących.

   Jeśli chodzi o inne instytucje w gminie, to np. Gminna Biblioteka Publiczna w Ładzicach pracuje od godziny 7 do godziny 15 i oczywiście można wypożyczyć książki tylko i wyłącznie na zewnątrz, bez udostępniania ich w środku. Jeżeli chodzi o Gminny Ośrodek Zdrowia podobnie jak wiele innych ośrodków w Polsce, pracuje w ramach teleporad, gdzie można skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, można również umówić się z lekarzem na wizytę, po wcześniejszej rejestracji w ośrodku i za zgodą lekarza. Przed samym ośrodkiem została umieszczona skrzynka na listy i inne potrzeby np. lekarstwa, gdzie podaje mieszkaniec swoje imię, nazwisko, telefon, datę urodzenia po to, aby później dostać kod do recepty.

 

Podsumowanie inwestycji w 2020 roku

   Początek Nowego Roku to świetna okazja, aby podsumować rok poprzedni. W Gminie Ładzice, pomimo trudności w normalnym funkcjonowaniu z powodu pandemii przeprowadzono wiele inwestycji, które zdecydowanie wpływają na jej rozwój. Każda inwestycja, zarówno ta duża, jak i mała cieszy i wpływa na komfort życia mieszkańców gminy. Jedną z takich inwestycji był montaż barierek, uniemożliwiający podjazd samochodów, bezpośrednio pod drzwi Urzędu Gminy. Barierki zamontowano z tego względu, że wiele osób zwracało uwagę na to, że piesi czy rowerzyści, którzy korzystają z usług urzędu, banku, czy bankomatu, który znajduje się właśnie na tej części zewnętrznej urzędu, nie mogą się swobodnie poruszać, ponieważ samochody zastawiają przejście. Dlatego postanowiono zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów montując barierki. Efekt jest pozytywny, ponieważ problem zniknął. Piesi i rowerzyści mogą swobodnie korzystać z dostępu do urzędu, jak i banku. Łączny koszt zakupu barier z montażem wyniósł 800 zł.

   W Gminie Ładzice zorganizowano konkurs „Mikrogranty Gmina Ładzice 2020”. Po raz pierwszy Gmina Ładzice zaczęła współpracę z Centrum Rozwoju Promocji i Spraw Obywatelskich w Łodzi. Ta współpraca działała na zasadzie aktywizacji społecznej. Sam konkurs przebiegał trzyetapowo. Pierwszy etap to była informacja i edukacja, łącznie z ogłoszeniem konkursu i naborem. Drugi etap to był oczywiście nabór złożonych wniosków. Trzeci to realizacja, tzw. nadzór i rozliczenie wniosków.

   Z terenu Gminy Ładzice okazało się, z czego gmina się bardzo cieszy, że ma tak aktywne i kreatywne społeczeństwo, zostały złożone 23 wnioski. Mogli to zrobić mieszkańcy, którzy działają w grupach nieformalnych i pozarządowych. Wniosków było 23 i tak naprawdę, wszystkie były pozytywnie ocenione, z czego 10 otrzymało dofinansowanie od 1000 do 3000 zł. Łączny koszt, który był przeznaczony na realizację tego konkursu to prawie 27 000 zł. Myślę, że mieszkańcy byli z tego konkursu bardzo zadowoleni, bo mogli wykorzystać go na realizację swoich pomysłów i inicjatyw w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, programowania, zagospodarowania przestrzeni publicznej, jak i promocji zdrowego i aktywnego trybu życia w wolnym czasie oraz oczywiście propagowania tradycji, która jest też obecna na naszym terenie dodaje Krzysztof Ciupiński, Wójt Gminy Ładzice.

   Z innych inwestycji warto wspomnieć o tym, że gmina kupiła samochód asenizacyjny. Celem podstawowym zakupu samochodu, było zwiększenie odbioru nieczystości ciekłych z terenu Gminy Ładzice, dlatego że, gmina nie jest wystarczająco skanalizowana, aczkolwiek buduje kanalizacje. Niestety jest to kosztowa inwestycja i gmina nie jest w stanie tak dużo wybudować kanalizacji w ciągu krótkiego okresu czasu, więc ten samochód był jej potrzebny, żeby Zakład Gospodarki Komunalnej mógł zwiększyć zakres swojej działalności. Koszt łączny brutto zakupu tego auta to 130 000 zł

   Rok 2020 to też wielkie utrudnienia w nauce. Uczniowie byli  skazani na naukę przez Internet. Jednak nie wszyscy mają równy dostęp do komputerów i Internetu. Gmina Ładzice otrzymała rządową pomoc na walkę z wykluczeniem cyfrowym. Gmina dostała to wsparcie dwukrotnie na łączną kwotę ponad 100 000 zł, za co mogła kupić laptopy do szkół, łącznie z myszami komputerowymi, Dokupione zostało również oprogramowanie antywirusowe i ubezpieczenie. Kupionych zostało 45 laptopów, które właśnie zostały przekazane do szkół. Średnio wychodzi to 15 laptopów do jednej ze szkół, a w Gminie Ładzice są trzy szkoły. Było to na zasadzie takiej, że dyrektorzy szkół informowali o potrzebach, o problemach jakie ich dotykają bezpośrednio, jeżeli chodzi o samą placówkę, jak i potrzeby zgłaszane przez rodziców dzieci. Społeczeństwo jest mniej lub bardziej zamożne i niektórzy potrzebowali tego wsparcia, aby dzieci mogły swobodnie skorzystać z komputera.

   Do ważnych inwestycji należy zaliczyć również remont świetlicy wiejskiej w Jedlnie Drugim. Inwestycja była podzielona na dwa etapy, na część zewnętrzną i część wewnętrzną. Część zewnętrzna to elewacja zewnętrzna i wykonanie tynków. Łączny koszt tej części zakresu robót to około 170 000. Część wewnętrzna, czyli całe wyposażenie łącznie z elektryką, sanitariatami to był koszt większy, około 500 000 zł. Łączny koszt, który gmina przeznaczała na tę inwestycję, wynosi ponad 700 000 zł.

   Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, tutaj Gmina Ładzice również ma się czym pochwalić. Zacznijmy od tego, że podpisała umowy na realizację inwestycji drogowych. Warto podkreślić w tym miejscu, że Gmina Ładzice stara się o każde dofinansowanie, jakie tylko może pozyskać. Dzięki dofinansowaniu rządowemu uzyskała dofinansowanie w kwocie 130 000 zł, które przeznaczyła na remont dwóch dróg, drogi dojazdowej do Szkoły Podstawowej w Jedlnie im. Jana Pawła II oraz odcinka drogi o długości 710 m na drodze gminnej w miejscowości Zakrzówek Szlachecki. To jednak nie koniec inwestycji drogowych, jakie wykonała Gmina Ładzice w zeszłym roku. Z poprzedniej edycji, jeżeli chodzi o Fundusz Dróg Samorządowych, gmina przeprowadziła remont dwóch dróg gminnych, chodzi tutaj o ul. Brzozową i drogi gminnej. Oprócz tego remontowane są też drogi gminne i wewnętrzne w miarę możliwości finansowych gminy.

   W miejscowości Wierzbica dokonano rozruchu oczyszczalni. Niestety nie było żadnego kilometra kanalizacji, więc samo uruchomienie nie mogło nastąpić. Obecnie oddane jest prawie 6 km kanalizacji, dlatego właśnie nastąpił ten rozruch. Nie jest to jednak oddanie oczyszczalni w 100%, jedynie tak jak napisano wcześniej rozruch. Jest to związane z dofinansowaniem, jakie gmina uzyskała na ten cel.

   Gmina po raz kolejny dostała dofinansowanie, na realizuje programu usuwania azbestu. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 20 000 zł. Dofinansowanie uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dzięki temu dofinansowaniu gmina mogła odebrać od mieszkańców niebezpieczne środki zawierające azbest. Z tego programu mogło skorzystać 29 gospodarstw. Jeżeli będą jeszcze ogłaszane kolejne edycje tego programu, gmina oczywiście będzie z niego korzystać.

 

Jak ocenia poprzedni rok wójt Gminy Ładzice?

   Myślę, że nie da się tutaj pominąć aspektu koronawirusa, pandemii, która panuje w naszym kraju. Na pewno miało to ogromny wpływ na styl naszego życia, Jednak muszę tutaj powiedzieć szczerze, że gmina stara się  spełniać wszelkie oczekiwania mieszkańców w miarę możliwości. Wiadomo, że to, co się wydarzyło w naszym kraju, odbiło się niestety na naszym życiu codziennym i na każdym aspekcie naszego życia. Trudno powiedzieć, że tutaj nie było żadnych problemów, jednakże te inwestycje planowane na 2020 rok udało się zrealizować i będziemy realizować też te inwestycje, które są w planie na 2021. Myślę, że będziemy realizować inwestycje bez żadnych większych potknięć, tym bardziej, że wchodzimy w program szczepień i mam nadzieję, że wrócimy do tzw. normalności i będziemy mogli wyjść bardziej z pewnymi inicjatywami, jeśli chodzi o działania na terenie gminy. W miarę naszych możliwości finansowych staramy się realizować wszystkie potrzeby mieszkańców. Jeśli chodzi o inwestycje, dobrym przykładem jest poparzeni rok, gdzie powstawały nowe chodniki, remonty dróg, budowa kanalizacji. Tych inwestycji mamy jeszcze dużo do zrealizowania, ale staramy się w miarę możliwości finansowych realizować to wszystko ­– mówi Krzysztof Ciupiński, Wójt Gminy Ładzice.

Plany na 2021 rok

   Wójt podkreśla, że potrzeb jest mnóstwo i trudno powiedzieć o jednej czy dwóch inwestycjach, które będą priorytetem w roku 2021. Z pewnością gmina będzie kontynuować budowę kanalizacji. Tego typu inwestycja jest potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców i  gmina będzie robić wszystko, aby tę inwestycję zrealizować. Będzie również realizować zadania, które są wynikiem współpracy z Rządem. Gmina otrzymała wiadomość, że w miejscowości Ładzice, czyli tej, w której jest zlokalizowany Urząd Gminy, będzie budowany chodnik przy drodze krajowej. To również wiąże się z pewnymi inwestycjami ze strony gminy, ponieważ zniknie parking przed urzędem i trzeba pomyśleć o innej jego lokalizacji. Jest w planach budowa garaży dla sprzętu gminnego, gdzie zespół ekonomiczny ds. szkół również posiada autobusy i busa, więc gmina chce zabezpieczyć ten sprzęt. Na pewno będą również prowadzone inwestycje drogowe. Zostały już złożone trzy wnioski na dofinansowanie kolejnych odcinków. Będą składane również wnioski na budowę boisk sportowych. Takie plany gmina również ma.

   Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy Gminy Ładzice, na ten rok 2021, życzę Wam dużo zdrowia, spełnienia marzeń, wszelkiej pomyślności. Dziękuje bardzo za wyrozumiałość, z waszej strony, ze względu na to, co się dzieje w naszym kraju, jeżeli chodzi o koronawirusa, że są pewnego rodzaju utrudnienia, że nie funkcjonuje to tak, jak w latach poprzednich, aczkolwiek jesteśmy na progu, gdzie będą szczepienia i myślę, że to przywróci nam normalny styl życia, gdzie będziemy mogli się spotkać, bo nie ukrywam, chciałbym z Wami spotkać się na zebraniach sołeckich, gdzie moglibyśmy porozmawiać o bieżących sprawach i nurtujących was problemach ­ mówi Krzysztof Ciupiński, Wójt Gminy Ładzice.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe