Małe WIELKIE SERCE z zakrętek

  • 20.01.2021, 07:45 (aktualizacja 22.01.2021, 07:00)
  • Redakcja lokalna.news
19012020-pojemniknakretki-przedborz-janosik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na przedborskim rynku stanął wyjątkowy pojemnik na zakrętki w kształcie serca. Można do niego wrzucać nakrętki, które później będą przekazywane rodzinom dzieci, które potrzebują pomocy.

   Aby pomagać, nie trzeba być Supermanem. Nie trzeba być również bogatym filantropem. Okazuje się, że bardzo często, aby komuś pomóc, wystraszy zakrętka po napoju. Jest to tak mało, a jednocześnie tak dużo. Jedna zakrętka może popchnąć lawinę następnych i następnych, aż w końcu zaczną one stanowić realną pomoc.

   To jak niewiele potrzeba, by pomagać pokazuje Przedbórz. Ustawiono w runku, nieopodal Miejskiego Domu Kultury, pojemnik na nakrętki w kształcie serca, który wykonał lokalny przedsiębiorca. Skąd wziął się taki pomysł?

   Ten pomysł narodził się o wiele wcześniej, jednak szukaliśmy wykonawcy u naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy wykonają to w ramach darowizny. Jeden z przedsiębiorców obiecał, że wykona to w roku 2020, no ale pandemia i sytuacja była nieciekawa, więc się to przesunęło.   W ostatnim czasie pan sekretarz porozmawiał z drugim przedsiębiorcą, pan się zaoferował, poczekaliśmy kilka tygodni, wykonawca zadzwonił i przywiózł serce. Staramy się małymi kroczkami pomagać. Do tej pory zakrętki były zbierane w szkole, w przedszkolach. Nie każdy mógł dotrzeć do tych instytucji, więc to przeważnie dzieci przynosiły, a teraz każdy przechodząc, kiedy wypije napój na runku naszym przedborskim, może zakrętkę wyrzucić. Mała rzecz, a może komuś pomóc mówi Wiesława Janosik, Burmistrz Miasta Przedborza.

Czy nakrętki zbierane są już dla jakiejś konkretnej osoby?

   Na chwilę obecną nie, ponieważ szkoła była nieczynna, a szkoła i radni najlepiej wiedzą w terenie, na kogo można przeznaczyć nakrętki. Były zrobione imprezy charytatywne w szkole na odpowiednie dziecko, więc jeżeli tylko będziemy wiedzieli na kogo zbieramy, wywiesimy karteczkę, że nakrętki są zbierane i tu imię i nazwisko tego dziecka i wtedy będzie porozumienie z rodzicami i jeżeli się pojemnik zapełni, rodzice będą sobie to odbierać mówi nam Wiesława Janosik, Burmistrz Miasta Przedborza.

Czy ten pojemnik będzie tam na stałe?

   Rozmawiałam z panem z Euro-maszu z Jabłonnej 30 z panem Wojciechem Wyciszkiewiczem, więc być może, za nie wielkie pieniądze, bo jak patrzyliśmy, ile to kosztuje w firmach niby profesjonalnych, to są bardzo duże koszty, więc gminę w sumie nie stać na takie koszty, postawimy więcej takich pojemników. Marzy mi się więcej takich pojemników, ponieważ po drugiej stronie można by ustawić , żeby mieszkańcy z tamtej strony rzeki mogli wrzucać. Taki pojemnik pojawiłby się również przy szkole, bo teraz dzieci nie wychodzą, ale jak już wrócą, wrzucałyby te nakrętki. Jeżeli dojdziemy do porozumienia z panem Wojciechem, to wówczas więcej pojemników stanie. Serce dla serca. Z tego, co się dowiedziałam, to nasz przedsiębiorca również wykonał takie serce, które wystawi na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na licytacje i myślę, że jeżeli ktoś wylicytuje, to będą środki na cele charytatywne dodaje Wiesława Janosik, Burmistrz Miasta Przedborza.

Jak zachęcić do wrzucania zakrętek do pojemnika?

   Myślę, że to nie jest wielka sprawa, a może komuś pomóc, więc mieszkańcy i nie tylko mieszkańcy, są otwarci. Robiliśmy tu kiedyś akcję „Wieszak”, która też się cieszyła powodzeniem. Była też akcja „Podziel się ciepłem”. W tym roku nie wiedziałam, czy możemy tę akcję zrobić, czy nie. Będę rozmawiać z sanepidem, bo trochę zimno się zrobiło, czy możemy uruchomić te wieszaki. Wykonywaliśmy również paczki dla osób samotnych, także staramy się mieszkańcom pomagać, Myślę, że każda inicjatywa, w obecnych ciężkich czasach, jest naprawdę pożądana i myślę, że mieszkańcy to rozumieją, tym bardziej że mamy bardzo dobry kontakt z radnymi, którzy informują nas, gdzie jest jaka potrzeba, komu trzeba pomóc. Mamy też z sołtysami dobry kontakt. Nasze panie z OPS-u pracują w ternie mimo pandemii, żeby po prostu dotrzeć do każdej osoby potrzebującej, samotnej, starszej, bo w tych obecnych czasach jest to bardzo ważne mówi Wiesława Janosik, Burmistrz Miasta Przedborza.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe