Dzieci klas I-III wracają do szkoły. Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni robią testy

  • 14.01.2021, 14:13 (aktualizacja 14.01.2021, 14:22)
  • Redakcja lokalna.news
12012020-sanepidbadania-jablonska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 11 do 15 stycznia trwa akcja testów przesiewowych dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Na 46 szkół zarejestrowanych w powiecie radomszczańskim, zainteresowanie wykonaniem testów zgłosiły 44 placówki.

Od 18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej. Ministerstwo Zdrowia w ramach przygotowań nauczycieli na powrót dzieci do szkół zorganizowało akcję testów przesiewowych dla nauczycieli i personelu szkolnego. Badania odbywają się od 11 do 15 stycznia. Jak wygląda kwestia badań pracowników szkół w powiecie radomszczańskim?

 Będą to wymazy z nosogardzieli, czyli test RT-PCR. Jest to test mający na celu wykrycie materiału genetycznego koronawirusa, także jest to test wiarygodny. Badania przeprowadzane są od 11 do 15 stycznia, wg załączonego harmonogramu, który jest zamieszczony na stronie naszej stacji, jak również wszyscy dyrektorzy szkół, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do tej akcji, otrzymali również ten harmonogram w celu poinformowania poszczególnych osób tłumaczy Mariola Jabłońska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku.

 

Badania przeznaczone są tylko dla nauczycieli, czy również dla innych pracowników szkoły?

 

 Beneficjentami tej akcji są nauczyciele klas I-III przede wszystkim, ale również nauczyciele szkół specjalnych oraz pracownicy niepedagogiczni dodaje Mariola Jabłońska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku.

 

Czy badania są darmowe?

 

Tak. Są to badania darmowe, dobrowolne, czyli tylko na zasadzie dobrowolności osoby deklarowały chęć przystąpienia do tych badań. Badania odbywają się w punkcie mobilnym przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku przy ul. Jagiellońskiej 36 mówi nam Mariola Jabłońska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku.

 

Czy jest gotowy harmonogram kolejności szkół przystępujących do badań?

 

Oczywiście, taki harmonogram już od ubiegłego tygodnia jest dostępny, Został przekazany dyrektorom szkół, które zadeklarowały przystąpienie do badań oraz zamieszczone na stornie Inspekcji Sanitarnej, przekazane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Każda szkoła wie, w jakim dniu ma się zgłosić i w jakich godzinach dowiadujemy się od Marioli Jabłońskiej, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku.

 

Ile szkół zgłosiło się do testów?

 

Na 46 szkół, które zarejestrowane są w naszym powiecie, chęć jakiegokolwiek udziału w badaniach, zadeklarowały 44 szkoły. Z danych przekazanych do Inspekcji Sanitarnej, 297 nauczycieli zadeklarowało chęć przystąpienia do badań oraz 152 pracowników niepedagogicznych, co w sumie daje nam 449 osób. Mamy już wstępną informację po wczorajszym dniu (11.01.2021) z punktu pobrań, że na 90 osób, na które zostały wydane skierowania, zgłosiło się 78. Na wyniki będziemy czekać, bo akcja trwa od 11 do 15 stycznia, więc tak jak mówię, codziennie wytypowane są szkoły do piątku włącznie. Wyniki badań będą dostępne na internetowym Indywidualnym Koncie Pacjenta. W przypadku, gdy ktoś uzyska wynik pozytywny, wtedy już indywidualnie pracownik Powiatowej Stacji będzie kontaktował się z osobą zainteresowaną mówi Mariola Jabłońska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe