Przywitajmy Nowy Rok hucznie, ale i bezpiecznie (Radomsko)

  • 31.12.2020, 11:36
  • Redakcja lokalna.news
23122020-fajerwerki-auguscik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Używając środków pirotechnicznych w noc sylwestrową, pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Zapoznajmy się z instrukcją obsługi, zamieszczoną na fajerwerkach. Chrońmy osoby małoletnie przed kontaktem ze środkami pirotechnicznymi. Już niedługo noc, na którą czekamy cały rok – Sylwester. W tym roku będzie to nieco inna noc niż co roku. W tym roku będziemy świętować zbliżający się Nowy Rok pod wieloma obostrzeniami i ograniczeniami, być może w mniejszym gronie niż zwykle. Wielu z nas pewnie będzie chciało przywitać nowy rok hucznie fajerwerkami. Jest to swoista tradycja, która z pewnością jest bardzo efektowna. Pamiętajmy jednak, że puszczanie fajerwerk musi być przeprowadzone zgodnie z pewnymi zasadami, aby było to bezpieczne zarówno dla osób puszczających sztuczne ognie, jak i dla osób oglądających.

Środki pirotechniczne od strony prawnej

 

- Fajerwerki, to jest temat, który jest regulowany w przepisach prawa, w co najmniej jednej z ustaw, która określa zasady obrotu, zasady kupna, sprzedaży, natomiast przepisy inne, które są ogólnodostępne i powszechnie obowiązuje, określają zasady używania tych fajerwerków. Jeden z takich przepisów dotyczy sprzedaży fajerwerków i środków pirotechnicznych małoletnim. Chciałem zwrócić uwagę, że jest to przestępstwem. Każdy, kto sprzeda osobie małoletniej fajerwerki, popełnia przestępstwo. Jeśli chodzi o sprzedaż tych fajerwerków, to są określone zasady, które sprzedający musi spełnić i z tego, co dotychczas obserwowaliśmy, te zasady są oczywiście spełniane i nigdy nie było problemu, jeśli chodzi o samych sprzedawców. Pojawiają się jednak problemy i sytuacje, które mogą zakłócać porządek prawny, mogą zakłócać spokój innym osobom, a wręcz sprowadzać niebezpieczeństwo. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy osoby w sposób nieodpowiedzialny, bardzo często pod wpływem alkoholu, w miejscach do tego nie przeznaczonych, czyli tam, gdzie są duże skupiska ludzi, tych fajerwerków używają. Fajerwerki mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla osób postronnych, ale też dla osób używających tych środków pirotechnicznych. Pamiętajmy, że m.in. kodeks wykroczeń w kilku przepisach określa konsekwencje prawne, w postaci grzywny, ograniczenia wolności, czy mandatu karnego, za używanie środków pirotechnicznych w sposób zagrażający innym osobą, albo w sposób, który może spowodować np. pożar. Chciałbym zwrócić uwagę, że jak co roku apelujemy o zdrowy rozsądek, bo kiedy zachowujemy zdrowy rozsadek podczas używania środków pirotechnicznych, to na pewno będzie to używane w sposób bezpieczny. Jeszcze raz apeluje o zdrowy rozsądek przy używaniu środków pirotechnicznych mówi Podinsp. Wojciech Auguścik, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

 

 

Co powinniśmy wiedzieć kupując fajerwerki?

 

- Wszystko jest określone w samej ustawie, dotyczącej obrotu środkami pirotechnicznymi, jak również w przepisach wykonawczych rangi rozporządzenia, jeśli chodzi o tę ustawę. Każdy z tych środków pirotechnicznych ma swoją klasę. Te informacje znajdują się na środkach pirotechnicznych i również na tych środkach są szczegółowe informacje, do których trzeba się stosować. To jest najważniejsze. Zanim użyjemy środków pirotechnicznych, to zapoznajmy się z instrukcją ich stosowania. Unikajmy zostawiania osób małoletnich, dzieci samych z tymi środkami. Unikajmy przekazywania dzieciom tych środków pirotechniczny, bo niestety odnotowywaliśmy w latach poprzednich sytuacje, w których dochodziło do nieszczęśliwych wypadków właśnie wtedy, kiedy osoby małoletnie odpalały środki pirotechniczne, bez nadzoru osoby dorosłej dodaje podinsp. Wojciech Auguścik, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe