Wieści z Powiatu „Gmina Dobryszyce” odc. 8

  • 18.12.2020, 08:35
  • Redakcja lokalna.news
17122020-wzp-dobryszyce-dzwonek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Funkcjonowanie Urzędu Gminy podczas pandemii. Cały czas żyjemy pod dyktando pandemii. Oficjalne komunikaty mówią, o coraz mniejszej liczbie osób zakażonych, ale nadal te liczby są duże. Przede wszystkim, nie należy lekceważyć pandemii. Cały czas musimy pamiętać o tym, żeby zachowywać, w miarę możliwości, dystans społeczny, dezynfekować ręce i nosić maseczki. Musimy to robić, żeby utrzymać niską liczbę zachorowań. W przeciwnym razie będziemy mieli kolejny lockdown.

To, że przestrzeganie reguł reżimu sanitarnego przynosi wymierne skutki, widać na podstawie Gminy Dobryszyce. Funkcjonuje ona sprawnie mimo, że od 24 listopada, gmina nie dostaje oficjalnych liczb odnośnie zachorowań na jej ternie. Gmina dostała oficjalne pismo z Ministerstwa Zdrowia, w którym poinformowano, że takie informacje nie będą już docierać do gminy. Codziennie odbywa się spotkanie z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie podczas tego spotkania ustalane są informacje, czy aby w gminie nie ma mieszkańców, którzy są zakażeni koronawirusem i czy takie osoby nie potrzebują pomocy GOPS-u, w celu np. dowiezienia żywności, czy zrobienia zakupów, bądź innej usługi o którą by poprosili.

Jeśli chodzi o sposób pracy Urzędu Gminy, to jak dowiadujemy się od pani wójt Małgorzaty Dzwonek, gmina przerobiła różne metody pracy. Ostatnią metodą, był hybrydowy sposób pracy. Obecnie gmina wróciła do normalnego trybu pracy. Urząd jest normalnie czynny, tak jak to miało miejsce przed pandemią.

 

Działanie innych instytucji na ternie gminy

 

Jeśli chodzi o bibliotekę, to w poniedziałek, wtorek otwarta jest od godz. 800 do 1500,  natomiast w czwartek od godz. 800 do 1400. Oczywiście czytelnicy przychodzą i wchodzą bez problemu do biblioteki. Można również zamówić książki telefonicznie bądź mailowo. Zdarzają się również przypadki, że książki dostarczane są bezpośrednio do nieruchomości danego czytelnika.

W Ośrodku Zdrowia, osoby są przyjmowane pojedynczo, jeżeli są to przypadki takie, które muszą być skonsultowane z lekarzem osobiście. W innych przypadkach prowadzone są porady telefoniczne i w ten sposób pacjenci są obsługiwani.

Ze względu na pandemię wprowadzono zdalny tryb nauczania. Niestety nie wszyscy uczniowie mają jednakowy dostęp do komputerów i Internetu. Zdarza się, że niektóre rodziny, w których jest więcej dzieci, mają problem, żeby zapewnić dzieciom dostęp do lekcji online. Gmina Dobryszyce postanowiła pomóc takim uczniom, zakupując odpowiedni sprzęt. W maju udało się zakupić gminie 37 sztuk laptopów i 13 sztuk ruterów, za kwotę 52 960 zł, natomiast we wrześniu zakupionych zostało 10 laptopów, 3 komputery stacjonarne wraz z kamerami i mikrofonami, jak również 60 tabletów graficznych i tutaj kwota wyniosła 53 580 zł. Łącznie na zakup sprzętu wydano 106 546 zł.

 

 

 

Ważne inwestycje w gminie

 

Na ternie gminy, realizowana jest budowa światłowodów. Nie jest ona realizowana przez gminę. Jest to projekt ministerialny. Realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na doprowadzeniu i uruchomianiu szybkiego Internetu dla szkół i to zostało już zrealizowane. Drugi etap również jest już realizowany. Polega na podłączeniu indywidualnych odbiorców, czyli mieszkańców Gminy Dobryszyce.

W gminie realizowany jest również program „Czyste Powietrze”. Jest to dofinansowanie do termomodernizacji domu oraz wymiany źródeł ciepła. Jeśli chodzi o ten program, mieszkańcy bezpośrednio zgłaszają się do Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i tam aplikują o te środki.

Gmina Dobryszyce oczywiście ma w planach inne inwestycje proekologiczne. Jeżeli będą ogłaszane stosowe nabory i projekty, które pozwolą gminie ekologicznie wspomóc klimat, to jak najbardziej weźmie w tych projektach udział.

 

Inwestycje drogowe

 

W 2020 roku udało się Gminie Dobryszyce zrealizować 3 ważne inwestycje drogowe. Chodzi tutaj o drogę dojazdową do pól w miejscowości Zdania. Kwota realizacji tej drogi wyniosła 300 000 zł. Kolejna droga, która została zrealizowana w ramach inwestycji drogowych, to była droga od Dobryszyc do Zdani za 600 000 zł. Zrealizowano również odciek drogi w Wiewiórowie za 250 000 zł. Są to, jak podkreśla pani wójt Małgorzata Dzwonek, bardzo ważne inwestycje, na których realizacje, mieszkańcy z poszczególnych miejscowości czekali.

Na przyszły 2021 rok, gmina zapanowała na inwestycje drogowe 2 000 000 zł. Wszystko jest oczywiście uzależnione od tego, jak przebieg będą miały przetargi. W tej chwili gmina ma plan, na realizację 3 odcinków. Jest to m.in. realizacja dalszego docinka, jeśli chodzi o drogę Rożny -Dobryszyce. Gmina planuje również realizacje dróg wewnętrznych na osiedlu „Dobaj”, jak również będzie realizowana droga dojazdowa do pól, ale pani wójt oczekuje na informacje wniosek od rady gminy, która taką drogę wytypuje. Jeśli jednak w budżecie zostaną dodatkowe fundusze, są jeszcze drogi, które mogą zostać jeszcze zrealizowane.

 

Podsumowanie zrealizowanych inwestycji

 

Wójt Gminy Dobryszyce, Małgorzata Dzwonek podkreśla, że każda zrealizowana w 2020 roku inwestycja jest równie ważna. Były oczywiście inwestycje, które zmieniły teren gminy, jak np. zagospodarowanie przestrzeni za budynkiem OSP w Dobryszycach. Mieszkańcy okazują zadowolenie, że skwer został zrobiony. Dochodzą do gminy pozytywne sygnały. Dziękują, że jest miło i przyjemnie, że jest oświetlone, ponieważ jest tam wewnętrzny deptak, z którego mieszkańcy korzystali.

Cieszą również drogowe inwestycje, ponieważ gminy nie byłoby stać na nie, gdyby nie otrzymane wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych, czy z Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. Cieszy również podjazd, realizowany przy Urzędzie Gminy. Inwestycji było wiele i z każdej zrealizowanej, gmina się cieszy i jest dumna.

 

Plany inwestycyjne na przyszły rok

 

W planach są na pewno inwestycje drogowe m.in. wspomniane wcześniej 3 drogi. Gmina ma duże plany, ponieważ na zbliżający się 2021 rok, gmina przewidziała 9 500 000 zł. Dużą inwestycją, która będzie realizowana, to montaż indywidualnych instalacji odnawialnych źródeł energii, czyli montaż paneli fotowoltaicznych, solarów, oraz montaż pieców na eko- pelet. Jest to olbrzymia 4 milionowa inwestycja.

Kolejną ważną inwestycją jest termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobryszycach. Jest tutaj też dofinansowanie na ten cel, ale gmina musiała również dołożyć swoje środki, około 1 000 000 zł. Gmina planuje wykonać tę inwestycję już w 2021 roku.

Będą realizowane również przydomowe oczyszczalnie ścieków i tutaj gmina porusza się dwukierunkowo. Przyznane są środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na realizacje 30 przydomowych oczyszczalni, ale z racji tego, że jest więcej chętnych, niż przewidywano i więcej niż pozwalały na to możliwości, to będzie program realizowany również z innego wsparcia. Gmina będzie się wspierać Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i będzie również wzięta dotacja z pożyczką na realizacje około 30 kolejnych  takich oczyszczalni.

Jest w planach również montaż paneli fotowoltaicznych na szkole w Bloku Dobroszyce. Znajduje się tam pompa ciepła. Gmina chce w ten sposób zmniejszyć wydatki, jeśli chodzi o energię. Wniosek jest już przygotowany. Z racji tego, że zawieszone zostały nabory w Wojewódzkim Funduszu, został on przeniesiony do realizacji w następnym roku.

Gmina planuje również dokonać zakupu nieruchomości wraz z terenem, który jest gminie niezbędny, ponieważ chce na tym terenie stworzyć pewną bazę gospodarczą, czyli zrobić miejsce na  sprzęt, który gmina posiada, który jest jej niezbędny do prac gospodarczych na terenie gminy. W tej chwili gmina nie posiada odpowiedniego placu do przechowywania materiałów, niezbędnych do otrzymania np. dróg w okresie zimowym. Trafiła się gminie okazja. Podjęto już stosowne rozmowy, na temat zakupu nieruchomości, która się znajduje ma terenie Dobryszyc. Wszystko, wskazuje na to, że dojedzie do zakupu i gmina będzie miała kawałek swojej przestrzeni.

Są również plany na utworzenie PSZOKU, ponieważ w gminie nie ma jeszcze takiego miejsca. Jest również budynek, który można przeznaczyć na bibliotekę, ponieważ Gminna Biblioteka znajduje się w budynku nienależącym do gminy. Miejsce dla biblioteki wynajmowane jest w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach.

Inwestycja, która będzie realizowana w nadchodzącym roku, o której również warto wspomnieć, to montaż wodomierzy i całego systemu, gdzie elektronicznie, będzie można dokonać takiego odczytu.

 

- Chciałabym podziękować wszystkim mieszkańcom za cierpliwość. Za wyrozumiałość, że często, może zdarzały się sytuacje, że przychodząc do gminy, nie spotkali danego urzędnika, ale to oczywiście nie z naszej winy. Bardzo dziękuje za przychylność, za wskazówki dotyczące niekiedy realizowanych inwestycji, bo czasami człowiek nie widzi do końca tego, co widzą mieszkańcy, którzy w pobliżu mieszkają. Życzę również zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego najlepszego i oczywiście szczęśliwego, lepszego niż ten 2020, Nowego Roku ­– mówi Małgorzata Dzwonek, wójt Gminy Dobryszyce.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe