Jak wygląda kwestia pogrzebów na Nowym Cmentarzu w Radomsku?

  • 30.11.2020, 07:37
  • Redakcja lokalna.news
27112020-pcochowki-walas.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jeszcze kilka tygodni temu, z powodu ogromnej ilości zgonów, czas oczekiwania na możliwość zorganizowania pogrzebu, wynosił nawet 2 tygodnie. Teraz czas ten znacząco się skrócił.

Pandemia pokazała, że jest groźna i nie można jej lekceważyć. Poza ogromną liczbą zachorowań przyniosła wiele zgonów. Pandemia przyniosła również wiele restrykcji i ograniczeń przez co, nawet jeśli ktoś nie zmarł na koronawirusa, często rodzina nie mogła pochować zmarłego, ponieważ była ograniczona liczba pogrzebów w danym dniu.

Jak teraz wygląda sytuacja z pogrzebami?

- Dwa miesiące, październik i mijający właśnie listopad pokazał, że rzeczywiście pandemia jest groźna. Ilość zgonów przekracza niemalże nasze możliwości. Na szczęście w tej chwili obserwujemy zmniejszoną liczbę pogrzebów. Ta zmniejszona liczba bierze się stąd, mam nadzieje, że liczba umieralności jest troszkę mniejsza, a poza tym, bardzo duża liczba osób decyduje się na kremacje. Kremacje rozwiązują nam zdecydowanie problem, ponieważ czas, wysiłek jaki jest związany z kopaniem grobu a przygotowaniem grobu urnowego, czy nawet w grobie rodzinnym wykopanie miejsca pod urnę, jest zdecydowanie mniejszy, dlatego czasowo możemy robić 4/5 pogrzebów dziennie - mówi Roman Walas, Administrator Cmentarzy Starego i Nowego w Radomsku.

Jak długo trzeba było czekać na pogrzeb w szczytowym okresie zachorowań?

- Doszliśmy niestety do etapu 2,5 tygodnia. Było to stresujące, męczące i dla rodziny i dla nas. Ten okres oczekiwania brał się z dwóch powodów. Pierwszy wiązał się z warunkami technicznymi, wykonania, przeprowadzenia pogrzebu. W kaplicy może być tylko jeden pogrzeb, nie mogę naraz zrobić dwóch, a przy takiej ilości wiadomo, że ta kolejka się wydłużyła. Drugi powód był taki, że często rodziny, które przebywały na kwarantannie, prosiły o wydłużenie terminu pogrzebu i zmarły oczekiwał w chłodni do czasu, kiedy rodzinna wyszła z kwarantanny i mogła uczestniczyć w pogrzebie ­dodaje Roman Walas, Administrator Cmentarzy Starego i Nowego w Radomsku

Ile jest jeszcze wolnego miejsca na Nowym Cmentarzu w Radomsku?

-  W tej chwili, problem z miejscem nam się rozwiązał. Parafii udało się odkupić od miasta znaczny obszar terenu, więc sądzę, że przynajmniej na okres 12/14 lat, przy zachowaniu takiego tempa pochówku jak obecnie, mamy miejsce zabezpieczone. Ja wieżę w to, że nawet na dłuższy czas tego miejsca wystarczy, ponieważ zdecydowanie dużo więcej osób, decyduje się na kremacje, niż było to jeszcze kilka lat wcześniej - mówi Roman Walas, Administrator Cmentarzy Starego i Nowego w Radomsku.

Niestety w tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o jednej kwestii. Pomimo apelów, ilość śmieci w tym roku, nadal była ogromna. Tegoroczny rok był rekordowy, jeśli chodzi o ilość śmieci. Wydawać by się mogło, że ze względu na pandemię i zamknięte cmentarze, ilość odpadów będzie mniejsza, tymczasem koszty opłaty za  wywóz śmieci przekroczyły 100 000 zł


Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe