Wieści z Powiatu odc. 2 - Gmina Gomunice ( powiat radomszczański)

  • 19.10.2020, 07:34
  • Redakcja lokalna.news
15102020_wiesci_z_powiatu_gomunice_olejniczak.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Redakcja Telewizji Lokalnych Bełchatów - Radomsko przygotowała dla Państwa kolejny odcinek programu " Wieści z Powiatu" tym razem nasza kamera zawitała w Gminie Gomunice.

Wszyscy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Koronawitus sprawił, że musimy dostosować się do nowych warunków. Musimy pamiętać, aby zakładać maseczki, aby zachowywać dystans społeczny oraz dezynfekować ręce. Musimy również dostosować się do innego funkcjonowania urzędów, placówek oświaty, czy ośrodków zdrowia i szpitali.

O tym wszystkim musimy pamiętać, jednak przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, można normalnie funkcjonować. Możemy to zobaczyć na przykładzie Gminy Gomunice. Mimo pandemii realizuje wiele projektów, które wpływają znacząco na jej rozwój.

W Gminie Gomunice pojawiły się niestety przypadki zakażeń koronawirusem. Pomimo tego, że gmina nie dostaje szczegółowych statystyk, wiadomo, że kila osób jest zarażonych COVID-19. Wśród osób zakażonych, znajduje się dwóch pracowników Referatu Gospodarczego.

Na ten moment szkoły funkcjonują normalnie i nie ma mowy o ich zamknięciu. Oczywiście w szkołach ściśle przestrzegany jest reżim sanitarny, podkreśla Wójt Gminy Gomunice, Paweł Olejniczak. Mimo przestrzegania reżimu sanitarnego jeden z nauczycieli, ma pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

Żłobek, w którym kiedyś wykryto koronawirusa, funkcjonuje już normalnie. Wszyscy, którzy byli objęci kwarantanną, już ją zakończyli, a żłobek wrócił do normalnego funkcjonowania.

Wójt Gminy podkreśla, że rodzice wykazują się dużą odpowiedzialnością. Gdy tylko ich pociechy mają niepokojące objawy, zostają w domu. Dzięki temu zmniejsza się niepotrzebne ryzyko zarażenia innych.

Pozostając w temacie, poniekąd związanym z edukacją, należy wspomnieć o budowanym nowym przedszkolu przy ul. Wolności w Gomunicach. Budowa przedszkola dofinansowana jest ze środków unijnych. Praca na budowie przedszkola wre. Rozpoczęto już murowanie ścian. Budynek będzie zbudowany w technologii budownictwa pasywnego, czyli energooszczędnego. Zaplanowano go w taki sposób, aby jego późniejsza eksploatacja kosztowała gminę jak najmniej. Dzieci z terenu gminy, będą miały miłe przestronne i nowoczesne miejsce, gdzie będą mogły stawiać pierwsze kroki ku edukacji. Przedszkole będzie wyposażone w salę do gimnastyki, będzie również kuchnia, sale dla sześciu oddziałów. Jak mówi nam Wójt Gminy Gomunice, wszyscy czekają z niecierpliwością na zakończenie i otwarcie przedszkola. Planowane zakończenie inwestycji, to czerwiec 2022 r. Koszt inwestycji wynosi ponad 9 400 000 zł. Kwota dofinansowania wynosi 4 600 000 zł.

Wspomniana budowa przedszkola jest w trakcie realizacji. Gmina jednak może się pochwalić wieloma inwestycjami, które już zrealizowała. W ramach projektu „Centrum Wsi” w Gminie Gomunice powstał park rekreacyjny dla mieszkańców. Park został wyposażony m.in. w fontannę posadzkową, smart ławkę jednak czymś, co zdecydowanie wyróżnia ten park, to odnawialne źródła energii, dzięki którym park jest w zasadzie samowystarczalny. Znajdują się tam lampy hybrydowe, które nie potrzebują prądu zewnętrznego, ponieważ produkują prąd we własnym zakresie, albo z paneli fotowoltaicznych, albo z turbin wiatrowych. Jest to pierwsze takie miejsce w gminie, gdzie mieszkańcy mogą usiąść, odpocząć i zrelaksować się.

Gmina Gomunice mocno stawia na ekologię. 2018 r. otrzymała tytuł najlepszej bio-gminy w województwie łódzkim. Przez ostatnie 3 lata, dokonano nasadzeń na terenie gminy. Zasadzono 1600 drzew i krzewów. Gomunice są również gminą miodną, dlatego dba też o przyczoły. Wiele inwestycji jest proekologicznych, jak choćby termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych i paneli solarnych dla mieszkańców gminy, czy wspomniane wcześniej, budowane w technologii pasywnej przedszkole.

W najbliższym czasie zostanie złożony wniosek na gruntowną przebudowę oczyszczalni ścieków, aby powiększyć jej mocy przerobową, ponieważ gmina prowadzi inwestycje związane z kanalizacją na terenie gminy. Aby skanalizować gminę, potrzebna jest profesjonalna oczyszczalnia ścieków.

Gmina realizuje również program odbioru azbestu od mieszkańców z terenu gminy. W tym roku również udało się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na ten cel. Umowa jest już podpisana i wykonawca ma czas do końca listopada na odebranie azbestu z 50 domostw z terenu gminy. Koszt inwestycji to ponad 38 000 zł., z czego dofinansowanie wynosi ponad 29 000 zł.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe