Noszenie maseczek na cmentarzach obowiązkowe ( Radomsko)

  • 08.10.2020, 19:45
  • Redakcja lokalna.news
07102020_maseczki_cmentarz_walas.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Minister zdrowia na konferencji prasowej wyjaśnił, że wedle obecnie wprowadzonych przepisów w kwestii obostrzeń, na cmentarzu również musimy nosić maseczkę.

Sytuacja związana z pandemią w dalszym ciągu jest trudna. Ciągle przybywa nowych zakażeń. Należy pamiętać, że w miejscach publicznych należy mieć nałożoną maseczkę. Pamiętajmy również, że takim miejscem publicznym jest cmentarz. Świadomość tego jest bardzo ważna, w kontekście zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Zakładając maseczkę chronimy siebie, ale i innych.

O nakazie noszenia maseczek mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział, że niezależnie od tego, w jakiej strefie znajduje się cmentarz, obowiązuje noszenie maseczek w jego obrębie:

­- W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy ­ powiedział minister zdrowia.

Warto przypomnieć, że funkcjonariuszom policji przysługuje prawo ukarania osoby nienoszącej maski mandatem, w wysokości nawet 500 zł.

Obecne przepisy nie są jednak odpowiednio doprecyzowane. Administratorzy cmentarzy nie mają na chwilę obecną odpowiednich instrukcji co zrobić, aby wyegzekwować nakaz noszenia maseczki:

-Podobnie jak robiliśmy to wiosną, na wszystkich bramach cmentarnych oraz furtach cmentarnych, znajdą się komunikaty o obowiązku zakrywania ust i nosa. Brakuje nam doprecyzowania tych przepisów. Na przykład na terenie naszego cmentarza znajduje się kościół i nie wiemy jak mamy się zachować w stosunku do osób, które wchodzą na teren kościoła, ponieważ to regulują inne przepisy na temat zakładania maseczek i przebywania na terenie obiektów, a na terenie kościołów jeszcze inne w czasie uroczystości. Nie wiemy również, jaka ma być z naszej strony egzekucja tego prawa, czy za każdym razem, jeżeli ktoś nie chce dostosować się do przepisów, mamy wzywać sanepid i policję. My sami nie jesteśmy uprawnieni do tego, aby w jakikolwiek sposób egzekwować to prawo. Jest kilka niewiadomych, ale mam nadzieję, że w najbliższych dniach taka informacja do nasz dotrze. Mój apel do wszystkich Państwa, którzy będziecie na cmentarzach, to nie jest wstyd nosić maskę. Szanujmy się nawzajem i chrońmy nawzajem bliźnich - mówi Roman Walas, Administrator Cmentarzy Starego i Nowego w Radomsku.

Pytani mieszkańcy Radomska, co sądzą o obowiązku noszenia maseczek na cmentarzach, zgodnie odpowiadają, że jest to bardzo dobry pomysł. Bezpieczeństwa nigdy za wiele.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe