Kolejne ważne inwestycje w Gminie Wielgomłyny (powiat radomszczański)

  • 08.10.2020, 19:35
  • Redakcja lokalna.news
06102020_wielgomlyny_azbest_dyktynska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Usuwanie azbestu z gospodarstw mieszkańców gminy. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie "Porozumienia Nadpilicze”. Przebudowa dróg w Niwie Goszczowskiej i Kruszynie – to tylko kilka inwestycji, które gmina zrealizowała bądź zrealizuje w najbliższym czasie.

Gmina Wielgomłyny nie zwalnia tempa. Cały czas opracowuje nowe wnioski na nowe inwestycje. Jednym z zadań, którym obecnie zajmuje się gmina, jest usuwanie azbestu z gospodarstw mieszkańców gminy. Program odbioru azbestu realizowany jest drugi raz:

 

­­- Program odbioru azbestu realizowany jest drugi rok, czyli drugi raz. Program istniał teoretycznie już od 2013 r., ale nasi poprzednicy nie zajmowali się realizacją tego zadania. W tym roku po raz drugi odbieramy azbest z 40 gospodarstw na kwotę około 50 000 zł, z czego dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, wynosi prawie 80%. Jest to ważne zadanie dla gminy, ponieważ dbamy w ten sposób o środowisko naturalne. Do 31 października realizacja zadania zostanie zakończona ­mówi Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny.

 

Aby uzmysłowić sobie, jak wielkim przedsięwzięciem jest usuwanie azbestu, wystarczy powiedzieć, że tylko w tym roku usunięto około 110 ton tego szkodliwego tworzywa, natomiast łączne ta liczba wynosi około 200 ton. Zrealizowanie tej inwestycji jest bardzo ważne. Pozbywając się tego szkodliwego tworzywa, dbamy nie tylko o środowisko naturalne, ale przede wszystkim o nasze własne zdrowie. Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się drobiny azbestu, wchłania je i docierają one do płuc. Najbardziej niebezpieczne jest to, że owych drobin nie da się już usunąć z płuc. Szkodliwe działanie azbestu może ujawnić się nawet po 30 latach, od kiedy dana osoba wdychała włókna azbestu.

Najczęstszymi chorobami, które powoduje azbest, są:

  • Pylica azbestowa

  • Rak płuc, oskrzeli, krtani, nerek

  • Międzybłoniak opłucnej albo otrzewnej

 

Kolejnym bardzo ważnym dla gminy przedsięwzięciem, jest podpisanie 30 września w Starostwie Powiatowym w Radomsku, listu intencyjnego w sprawie wspólnego powołania „Porozumienia Nadpilicze”:

­- Porozumienie zostało podpisane między 4 gminami i powiatem. Są to gminy Żytno, Wielgomłyny, Przedbórz i Masłowice. W ramach porozumienia został podpisany list intencyjny i będzie możliwość pozyskania środków na większe inwestycje na terenie tych gmin, na wspólne inwestycje, chociażby dotyczące gospodarki wodno-ściekowej czy infrastruktury drogowej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli realizować zadania o większym rozmiarze w związku tą współpracą. Cieszymy się, że pan marszałek wyszedł z taką propozycją, bo chcę powiedzieć, że te 4 gminy w tym nasza, to gminy o najniższych dochodach, przynajmniej tutaj w powiecie radomszczańskim. Dlatego zostało to dostrzeżone i taka pomoc nam zaoferowana – dodaje Pani wójt.

Większe inwestycje, które zostały już zrealizowane, to dwie drogi w miejscowościach Niwa Goszczowska i Kuruszyna. Drogi mają w sumie długość około 2 km. Koszt inwestycji wynosi prawie 1 000 000 zł, z czego prawie 70% pokryło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Pokrycie 70% kosztów inwestycji to ogromne wsparcie dla gminy, która boryka się z ogromnym kredytem. Na koniec 2019 r. po spłaceniu wcześniej 1 000 000 zł, pozostało gminie do spłacenia jeszcze 7 000 000 zł. Kredyt został zaciągnięty jeszcze przez poprzednie władze gminy.

Z Funduszy Rządowych, gmina otrzymała 500 000 zł. W najbliższym czasie radni będą się zajmować rozdziałem tych środków na zadania, które będą realizowane w najbliższym czasie:

- Gmina złożyła również kilka innych wniosków, poprzez Urząd Wojewódzki, poprzez pana wojewodę do Rządu, na drugie rozdanie tych funduszy na inwestycje rządowe i w ramach tych wniosków znalazły się chociażby takie inwestycje jak modernizacja oczyszczalni ścieków, która jest bardzo w złym stanie, hydroforni, kanalizacja na odcinek 3 km, docieplenie i modernizacja szkół. Znalazł się nawet taki wniosek, gdzie jest wymieniamy autobus szkolny, bo też są w bardzo złym stanie – dowiadujemy się od Pani wójt.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wyszła z nową propozycją dla rodziców. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej budynek wznowił działalność, i odbywają się w nim zajęcia codziennie od godz. 1230 do godz. 1800. Rodzice mogą na tych zajęciach zostawić swoje dzieci, a sami w tym czasie spokojnie pracować i załatwiać swoje obowiązki.

­- Zajęcia są bardzo atrakcyjne, skupiają dużą grupę dzieci. Są to zajęcia teatralne, plastyczne, sportowo-rekreacyjne, muzyczne i język angielski. Dzieci są pod profesjonalną opieką, panie mają przygotowanie pedagogiczne. Wszystkie reżimy, które są zalecane, są stosowane w przypadku właśnie większej grupy. Dzieci dzielone są na grupy. Wszystko jest w jak największym porządku – mówi Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe