Otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury w Kodrębie - (powiat radomszczański)

  • 05.10.2020, 07:10
  • Redakcja lokalna.news
01102020_mck_kodrab_krawczyk_kucharska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gminny Ośrodek Kultury w Kodrębie został 1 października oficjalnie otwarty. Podczas otwarcia wyświetlona została prezentacja multimedialna, dokumentująca wszystkie etapy budowy budynku. Uroczystości uświetniły również występy instrumentalno-wokalne podopiecznych GOK-u.

Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, Poseł Dariusz Klimczak, Wojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku Mariusz Wojcieszko, Komendant Powiatowy Policji w Radomsku Piotr Nowicki, Radna Powiatowa Powiatu Radomszczańskiego Irena Bareła, Radny Powiatowy Powiatu Radomszczańskiego Waldemar Zasada, Przewodniczący Rady Gminy Pan Grzegorz Wierzbicki, Radni Rady Gminy Kodrąb, Przewodniczący Rady Gminy Kodrąb w latach 2014-2018 Tadeusz Cieciura oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Kodrębie i Gminnego Ośrodka Kultury w Kodrębie. W imieniu Pani Starosty Powiatowej, która nie mogła się zjawić na uroczystościach, przeczytano list.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od wyświetlenia prezentacji multimedialnej, pokazującej wszystkie etapy budowy Gminnego Ośrodka Kultury:

- Decyzja o realizacji tej inwestycji powstała w 2014 r. Wtedy to zaczęliśmy opracowywać dokumentację na rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku strażnicy, na Gminny Ośrodek Kultury z zapleczem dla Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2015 r. mieliśmy już pozwolenie na budowę. Jeżeli chodzi o realizację tej inwestycji, to pierwszy etap został wykonany w 2017 r., ponieważ czekaliśmy na pojawienie się środków zewnętrznych, aby skorzystać tutaj do realizacji tej inwestycji. W 2017 r. powstała bryła budynku, stan surowy zamknięty. W 2018 r. wykonywaliśmy pracę wewnątrz budynku. Zostały wykonane instalacje elektryczne, grzewcze -centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, tynki i wylewki. Również w 2018 r. pojawiły się środki unijne. Złożyliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego i otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 500 000 zł, w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. Te środki zostały wykorzystane w trzecim etapie tej inwestycji, podczas której wykończyliśmy budynek w środku oraz na zewnątrz. Ten trzeci etap był realizowany w 2019 r. Również w tym roku wykonaliśmy czwarty etap, który polegał na utwardzeniu terenu i wykonaniu parkingu wokół budynku. Łączna wartość inwestycji to 2 850 000 zł łącznie z częścią strażacką dowiadujemy się od Bożeny Krawczyk, Wójta Gminy Kodrąb.

Po obejrzeniu prezentacji nastąpiła część instrumentalno-muzyczna w wykonaniu młodych i zdolnych podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury. Po występach nastąpiło zwiedzanie budynku.

Na parterze GOK-u znajduje się salka dydaktyczna. Ta sala wyposażona jest w trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Dostępna dla mieszkańców cały czas w godzinach otwarcia GOK-u. Znajduję się również kawiarenka literacka oraz sala spotkań kulturalnych, która przeznaczona jest na miejsce spotkań i różnego rodzaju uroczystości.

Na pierwszym piętrze znajduję się sala spotkań o charakterze ludowym. Jest to sala „Łódzkie promuje”, za którą Gmina dostała punktacje z projektu, który został napisany. Ponadto na pierwszym piętrze znajduje się również sala plastyczna, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne oraz wszelakie warsztaty dla dzieci. Znajduje się również sala audiowizualna, gdzie mogą odbywać się projekcje oraz występy artystyczne.

Pomimo przesunięcia oficjalnego otwarcia budynku, ten działał i mieszkańcy mogli korzystać z jego potencjału. Gminny Ośrodek Kultury podjął pracę nad realizacją wielu projektów:

- Realizowaliśmy różne zadania, które mieliśmy przewidziane w głównym projekcie. Odbywały się zajęcia z rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Prowadziliśmy zajęcia dla dorosłych z informatyki, aby dokształcić ich w podstawowych zakresach, czyli z obsługi komputera, Internetu oraz bezpiecznego zachowanie w sieci itp. Niestety pandemia pokrzyżowała wiele naszych planów i teraz próbujemy reaktywować wszystko. Na naszym terenie prowadzone są zajęcia muzyczne dla dzieci, jaki i te, dedykowane dla dorosłych, jednak na tę chwilę zgłaszają się tylko dzieci. Mamy w planach poszerzenie asortymentu, jakim dysponuje GOK dla m.in. przedszkolaków , ale i innych grup wiekowych. Pieniądze na wyposażenie budynku pochodziły od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”. Zostały zakupione krzesła, stoły, meble, ekran do sali projekcyjnej i rolety zaciemniające. Mamy jeszcze kilka projektów, które są jeszcze nierozstrzygnięte. Będziemy pisać jeszcze kolejne tak, aby więcej się tutaj działo i będziemy doposażać do końca nasz dom kultury – mówi Marlena Kucharska p.o dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kodrębie

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe