Pieniądze za kwarantanne po powrocie z zagranicy, jak je zdobyć?

  • 27.03.2020, 13:27
  • Redakcja lokalna.news
Pieniądze za kwarantanne po powrocie z zagranicy, jak je zdobyć?
Wszyscy powracający z zagranicy są objęci obowiązkową 14 dniową kwarantanną. Za ten czas mogą ubiegać się o świadczenie chorobowe. Co należy zrobić aby je dostać?

Po powrocie z zagranicy wszystkich obowiązuje kwarantanna, za ten okres można uzyskać świadczenie chorobowe. Aby je dostać, należy w terminie 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny złożyć oświadczenie o obowiązkowym odbywaniu kwarantanny. Wzór takiego oświadczenia można pobrać ze strony ZUS. Pracownicy lub zleceniobiorcy taki oświadczenie powinni złożyć u pracodawcy lub zleceniodawcy. Prowadzący własną pozarolniczą działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące, oświadczenie muszą złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić internetowo za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Płatnik wypłacający zasiłek chorobowy za okres kwarantanny i ZUS, mogą zweryfikować dane, zawarte w oświadczeniu, w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W przypadku skrócenia kwarantanny lub zwolnienia z niej, należy o tym poinformować płatnika zasiłku. Powracający z zagranicy i objęci obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Oznacza to, że zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.
 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe