Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty prowadzone przez internet? CKE informuje

  • 26.03.2020, 13:02
  • Redakcja lokalna.news
Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty prowadzone przez internet? CKE informuje Fot. Miasto Bełchatów
Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje jak będą wyglądać próbne egzaminy w 2020 roku.

Pierwsze odbędą się próbne egzaminy dla uczniów klas ósmych, szkół podstawowych. Egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego) zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbę od 30 marca do 1 kwietnia tego roku. CKE i OKE udostępnią zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami, oraz wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie MP3 do zadań na rozumienie ze słuchu, potrzebne do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Materiały zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl), oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

  • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski
  • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka
  • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Zasady oceniania, oraz rozwiązania zostaną udostępnione, w pierwszej kolejności wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin
ósmoklasisty. Dyrekcja natomiast przekaże te informacje nauczycielom, którzy zdecydują się oceniać prac przesłanych przez uczniów.

Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie. - czytamy w komunikacie CKE

W przypadku próbnych egzaminów maturalnych, które odbędą się od 2 do 8 kwietnia, sytuacja będzie wyglądać bardzo podobnie. Wszystkie niezbędne, do przeprowadzenia próby materiały zostaną zamieszczone na stronie CKE w dniach przeprowadzania egzaminów, według, harmonogramu zamieszczonego poniżej. Po rozwiązaniu arkuszy uczniowie prześlą je do nauczycieli w ustalonej przez szkole formie.

Nauczyciele podczas tak przeprowadzanych egzaminów nie będą mogli kontrolować samodzielności wykonania prac przez uczniów. Jak informuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, próbne egzaminy są prowadzone dla uczniów i to od nich zależeć będzie samodzielność napisania egzaminu. Próbne egzaminy mają pozwolić uczniom sprawdzić swoją wiedzę i przygotować się do egzaminów czekających ich w niedalekiej przyszłości.

Proponuję, aby próbny egzamin został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów – odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po ich stronie. 

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe