Jak bełchatowskie szkoły radzą sobie z nauczaniem online?

  • 26.03.2020, 11:02
  • Redakcja lokalna.news
Jak bełchatowskie szkoły radzą sobie z nauczaniem online?
Od 25 marca placówki oświatowe w całym kraju przeszły na tryb nauczania na odległość. Nauczyciele od środy mogą wystawiać uczniom oceny. Taki sposób nauczania będzie prowadzony do 10 kwietnia.

Bełchatowskie szkoły, prowadzą zajęcia przez internet, do komunikacji z uczniami i rodzicami wykorzystywane są popularne komunikatory internetowe. W dwóch szkołach przyspieszone zostało wprowadzenie dzienników elektronicznych.

Z informacji uzyskanej od dyrektorów miejskich podstawówek wynika, że  posiadają one kontakty ze wszystkimi uczniami, rodzicami i nauczycielami. Zdalnej komunikacji służyć też mają strony internetowe szkół, komunikatory typu Massenger, WhatsApp, Facebook, a w przypadku SP nr 4, SP nr 8, III LO – dzienniki elektroniczne. Warto dodać, że w miniony wtorek, 24 marca uruchomiła go także „Jedynka”, a od 1 kwietnia będzie on również działać w „Trójce”. W przypadku tych dwóch szkół przyspieszyliśmy wprowadzenie dziennika elektronicznego, planowaliśmy bowiem, aby szkoły zaczęły z niego korzystać od września. Kanały komunikacyjne uzgodnione zostały z Inspektorami Ochrony Danych Osobowych – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

Szkoły dają również możliwość komunikacji tradycyjnej. Przy wejściach do placówek umieszczone zostały specjalne skrzynki.  

Dajemy taką możliwość. Ale wobec bogatego wyboru środków komunikacji elektronicznej i jej powszechnej dostępności mamy nadzieję, że nie będzie ona potrzebna. Jeśli bowiem nie mamy potrzeby wychodzenia z domu, pozostańmy w nim – dodaje wiceprezydent Politański.

Wszyscy uczniowie, mają dostęp do internetu. W przypadku rodzin wielodzietnych, gdzie dzieci mogą mieć ograniczony dostęp do komputera, nauka odbywa się wg. indywidualnych uzgodnień ze szkołą.

Dyrektorzy miejskich placówek przekazali, że wszyscy uczniowie mają zapewniony dostęp do kanałów komunikacyjnych proponowanych przez szkoły. Sytuacje ograniczonego dostępu do komputera w przypadku rodzin wielodzietnych rozwiązywane są w drodze indywidualnych uzgodnień ze szkołą. Na ten moment niewiele mamy takich przypadków, ale zdarzają się – tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

Szkoły prowadzą nauczanie przez platformy e-learningowe, oraz komunikatory internetowe. Nauczyciele  przygotowują dla uczniów nowe scenariusze zajęć, mają oni również możliwość zmiany tygodniowego planu zajęć tak aby był jak najlepszy dla uczniów. Zdalne nauczanie wymaga modyfikacji w treści nauczania a nauczyciele dostosowują wszytko do uczniów. Dużą rolę w procesie nauczania mają teraz rodzice, którzy bardzo angażują się w pracę z dziećmi.

Dla jej usprawnienia w SP nr 1, SP nr 13, SP nr 3, ZSP nr 9 dla każdego nauczyciela utworzono służbowe skrzynki mailowe. W SP nr 12, SP nr 5 skrzynki takie działały już wcześniej. W SP nr 4, SP nr 8, III LO sprawną komunikację zapewnia dziennik elektroniczny. W SP nr 1 dziennik taki wprowadzony został w miniony wtorek, 24 marca – powiedziała dyrektor Antońska. 

W zapewnieniu ciągłości nauczania wpływ ma ogromne zaangażowanie dyrektorów i nauczycieli wszystkich miejskich szkół. Nauczyciele, przygotowując dla uczniów scenariusze zajęć, materiały edukacyjne, określając im źródła pozyskiwania pomocy edukacyjnych, wykorzystują do pracy własny sprzęt. Realizowaniu zdalnego nauczania towarzyszy troska pracowników pedagogicznych szkół o dostosowanie nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, zasad higieny pracy umysłowej. W tym celu analizowane i uzgadniane z dyrektorem są tygodniowe zakresy materiałów z poszczególnych przedmiotów. Nauczyciele mają możliwość modyfikowania tygodniowego rozkładu zajęć tak, by był on jak najbardziej korzystny dla uczniów. Podkreślić należy, że realizując zdalne nauczanie, nauczyciele modyfikują treści nauczania i dostosowują je do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych. Zindywidualizowane pakiety dla poszczególnych uczniów niepełnosprawnych przesyłają nauczyciele wspomagający proces integracji. Zdalnym nauczaniem są też objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego – tłumaczy wiceprezydent Łukasz Politański, który zwraca również uwagę, na ogrom pracy, jaki wkładają również rodzice czy opiekunowie. - Realizacja zdalnego nauczania nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania rodziców. Szkoły poinformowały ich także o zasadach zdalnego nauczania, zasadach bezpiecznego korzystania z komputera, z Internetu oraz o możliwości indywidualnych kontaktów z nauczycielami lub dyrektorem. Na stronach internetowych szkół zamieszczone zostały również porady dla rodziców dotyczące motywowania i wspierania dzieci w uczeniu się poza szkołą - mówi Politański.


W związku z obowiązkiem wprowadzenia od 25 marca oceniania osiągnięć uczniów szkoły muszą zmodyfikować system oceniania. Z informacji złożonych przez dyrektorów wynika, że podstawę oceniania będą stanowiły przesłane przez uczniów prace, zadania, ćwiczenia.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe