Uwaga na gaz w naszych domach

  • 15.01.2020, 13:27
  • Redakcja lokalna.news
01172020_straz_pozarna_bezpieczenstwo_gaz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gaz płynny propan-butan jest gazem silnie łatwopalnym i wybuchowym. Co należy zrobić aby bezpiecznie użytkować butle oraz piecyki gazowe.

Użytkując butle gazowe przede wszystkim powinniśmy stosować się do zaleceń producenta, oraz zasad dotyczących użytkowania instalacji gazowych. Butle z gazem nie mogą stać bezpośrednio przy źródłach ciepła, najmniejsza wymagana odległość to 1,5 metra.

W pomieszczeniach nie mogą znajdować się więcej niż dwie butle gazowe, a temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 35 stopni. Butle te nie mogą, również znajdować się w miejscach gdzie jest gaz ziemny oraz w budynkach powyżej 12m.

Bardzo ważny jest również stan całej instalacji gaz z butli doprowadzony może być za pomocą przewodu wykonanego z odpowiednich materiałów, nie dłuższego niż 1,5m. Pamiętajmy aby sprawdzać szczelność instalacji za pomocą specjalnej pianki lub piany zrobionej z płynu do naczyń. Jeśli powstają pęcherzyki powietrza oznacza to, że nasza instalacja może być nie szczelna. Wtedy niezwłocznie należy poinformować odpowiednie służby.

W okresie zimowym bardzo niebezpieczne są również piecyki gazowe, służące do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody. W tym przypadku niebezpieczeństwo sprawia możliwość powstania tlenku węglą (czadu), który w słabo wentylowanych pomieszczeniach może się nagromadzać. Już mała ilość tego związku może prowadzić do śmiertelnego zagrożenia.

Aby ustrzec się przed tym cichym zabójcą należy stosować czujniki czadu w pomieszczeniach. Pamiętajmy również o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe