Zmiany w przepisach ruchu drogowego

  • 06.12.2019, 12:59
  • Redakcja lokalna.news
Zmiany w przepisach ruchu drogowego
Od 6 grudnia obowiązują zmiany w ustawie o ruchu drogowym. Od piątku obowiązkiem będzie tworzenie „korytarza życia” oraz tzw jazda na suwak.

Kierowcy poruszający się na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku od teraz mają obowiązek tworzenia korytarza życia. Pozwala to służbom ratunkowym na swobodny przejazd i szybsze dotarcie do potrzebujących pomocy.

Jak należy postępować tworząc korytarz życia? Kierujący pojazdami na lewym pasie będą musieli zjechać do jego lewej krawędzi. Osoby jadące pozostałymi pasami zobligowani są do zjechania do prawej ich krawędzi. Należy pamiętać o tym, że korytarz życia zawsze powinien występować po lewej stornie drogi, bez znaczenie na ilość pasów ruchu.

Nowe przepisy zabraniają również pojazdom nieuprzywilejowanym na korzystanie z utworzonego korytarza życia.

Od piątku 6 grudnia w życie wchodzi również przepis dotyczący „jazdy na suwak”, który precyzuje w jaki sposób powinni się zachować kierujący w sytuacji wystąpienia na zatoru na drodze przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu.

Zgodnie z nowymi przepisami (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy -Prawo o ruchu drogowym) w przypadku spowolnienia ruchu na drodze wielopasmowej, przy zanikaniu jednego pasa poruszający się nim kierowca nie jest już zmuszony do ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu na, który zamierza wjechać. Przepis ten obowiązuje również w wypadku gdy przeszkoda uniemożliwia kontynuację dalszej jazdy tym samym pasem.

Warto jednak pamiętać, że aby ta zasada obowiązywała muszą być spełnione dwa warunki: po pierwsze musi dojść do znacznego spowolnienia ruchu. Po drugie miejsce wjazdu zostało wskazane jako końcowy odcinek pasa bezpośrednio przed jego zakończeniem lub przeszkodą.

Redakcja lokalna.news

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe