Jak zagospodarować pokopalniane terenty? Niemieccy burmistrzowie z wizytą w naszym mieście

  • 05.09.2019, 13:25
  • Żródło: belchatow.pl
Jak zagospodarować pokopalniane terenty? Niemieccy burmistrzowie z wizytą w naszym mieście fot. Miasto Bełchatów
Podczas wizyty delegaci dzielą się doświadczeniem związanym właśnie z rekultywacją pokopalnianych terenów. Pokazali także w jaki sposób można te tereny przekształcić i wykorzystać. Zwrócili również uwagę, jak ważna jest współpraca między miastami – wspólne działania daje bowiem większe możliwość wykorzystania zasobów regionalnych czy w pozyskaniu środków europejskich.

Kilka niemieckich miast, m.in. Kemberg, Dommitzsch, Bad Düben w 2002 roku zawiązało związek gmin - Städtebund Dübener Heide. Działa on na rzecz rozwoju regionów, na których wcześniej mieściły się kopalnie węgla brunatnego, a dziś głównie prowadzona jest działalność turystyczna. Wspomniane miasta stanęły bowiem przed podobnymi wyzwaniami – co robić po zamknięciu kopalni węgla brunatnego, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi czy wciąż rosnącym bezrobociem. Związek stale współpracuje z różnego rodzaju stowarzyszeniami i organizacjami turystycznymi, lokalnymi firmami i instytucjami.

Delegacja z Niemiec zwiedziła m.in. bełchatowską kopalnię i muzeum, gdzie poznali historię naszego miasta. Spotkali się także z prezydent Mariolą Czechowską, z którą wymienili doświadczenia i poglądy na temat potencjału bełchatowskich terenów. Na te tematy delegaci rozmawiali również z pracownikami magistratu. Opowiadali m.in. o Ferropolis - miejscu, gdzie kiedyś była kopalnia, dziś po niej zostały tam wyłącznie maszyny, które wkomponowano w krajobraz miasta. W takiej właśnie przestrzeni organizowane są różnego rodzaju atrakcje, m.in. festiwal muzyki rockowej, co przyciąga każdego roku tłumy turystów.

Miasta, które przynależą do Städtebund Dübener Heide kilkanaście lat temu, stanęły bowiem przed podobnymi wyzwaniami – co robić po zamknięciu kopalni węgla brunatnego, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi czy wciąż rosnącym bezrobociem. Dziś związek stale współpracuje z różnego rodzaju stowarzyszeniami i organizacjami turystycznymi, lokalnymi firmami i jednostkami, instytucjami zajmującymi się m.in. energią odnawialną.

Źródło: belchatow.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe