1 % podatku - na kogo lub na co można przekazać?

  • 24.01.2018, 08:24
  • Grupa Tipmedia
1 % podatku - na kogo lub na co można przekazać?
Oprócz obowiązku płacenia podatku dochodowego mamy możliwość przekazania 1% z tego, co otrzymałby skarb państwa, na organizacje pożytku publicznego lub osoby w potrzebie. Robimy to w prosty sposób niemal automatyczny podczas wypełniania corocznej deklaracji podatkowej. Dla wielu będzie to pomocne, a nas nic nie kosztuje.

1 % podatku na wybraną instytucję

Wypełniając co roku rozliczenie Pit, poświadczamy niejako tym, ile wynosi nasza danina na rzecz państwa, wynikająca z naszych dochodów. Od dłuższego czasu mamy możliwość, aby 1% z tego podatku otrzymała wybrana przez nas instytucja ze statusem Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). W każdym zeznaniu Pit istnieje rubryka na sprecyzowanie celu i instytucji, która nas interesuje. W wypadku składania kilku Pitów możemy wskazać tą samą instytucję wielokrotnie. W wypadku najczęstszego Pitu-37, który otrzymujemy od pracodawców, jest to część I. Nazwa tego pola to zawsze "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)" . Musimy tam podać numer KRS danej instytucji oraz obliczona kwotę stanowiącą 1% naszego podatku (zaokrąglone w dół). Możemy dla pewności nieco ją zaniżyć - to też zostanie zaliczone. W wypadku jednak, gdy przekroczymy tą kwotę, fiskus uzna to tak, jakby pole nie zostało wypełnione. Najwygodniej, gdy program określi to za nas, wypełniając e-pity. Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę iwop.pl - przekaż 1% podatku dla wybranej fundacji przy składaniu pit 2018.

Przekazanie podatku na konkretną osobę

Oprócz instytucji, możemy wspierać intencyjnie wybrane osoby. Często możemy sie spotkać z inicjatywami, gdzie osoby z problemami zdrowotnymi i życiowymi oraz ich znajomi starają sie uzyskać wsparcie w ich nieszczęściu. Osoba taka musi jednak podlegać pod organizację, która widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ustawa dotycząca zeznań podatkowych nie precyzuje takich działań, jednak umożliwia nam to sam formularz. W danym Picie za przekazanie podatku odpowiada pole "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)". Musimy tam umieścić zarówno numer KRS danej instytucji, jak i wyliczoną kwotę, jaką stanowi 1% naszego podatku. Jeśli pozostawimy wypełnione tylko to pole, to pieniądze otrzyma fundacja, pod którą podlega wybrana osoba. W przypadku chęci przekazania tej kwoty na tę konkretną osobę np. na rehabilitację musimy jeszcze wypełnić część zatytułowaną "informacje uzupełniające". Tam należy wyszczególnić cel, na jaki przekazujemy naszą część podatku. Warto sprawdzić informację o naszym celu - podczas akcji może być zaznaczone, jak opisywać nasz cel.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe