Egzema skóry – to trzeba wiedzieć!

  • 14.12.2017, 11:44 (aktualizacja 15.12.2017, 12:51)
  • Grupa Tipmedia
Egzema skóry – to trzeba wiedzieć!
Pod brzmiącym enigmatycznie pojęciem egzema, kryje się szereg chorób dermatologicznych o alergicznym lub niealergicznym podłożu, w których przebiegu dochodzi do rozwoju stanu zapalnego skóry. Problem ten dotyczy coraz większej liczby osób. Szacuje się, że na różne odmiany tego schorzenia cierpi od 1 do 20 % ludzi na świecie. Ostatnie badania epidemiologiczne wykazały ponad dwukrotny wzrost zachorowań na egzemę w przeciągu ostatniego dziesięciolecia. Więcej na temat chorób skóry, ich przyczyn i leczenia można dowiedzieć się z portalu Dermozdrowi, w wątku zdrowa skóra – artykuły.

Przebieg oraz objawy egzemy

Choć rodzajów egzemy jest kilka, głównie z uwagi na fakt czynników jakie je wywołują, to przebieg poszczególnych typów tego schorzenia zasadniczo jest ujednolicony. Wygląd skóry z tą dermatozą zmienia się wraz z czasem. W początkowym etapie mamy do czynienia z zaczerwienieniem skóry oraz jej obrzękiem. Charakterystyczna jest także obecność swędzących i niejednokrotnie bolących grudek. Mogą pojawiać się także pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Rozdrapanie takich zmian wiąże się nie tylko z sączeniem się płynnej wydzieliny, a nawet krwawieniem, lecz przede wszystkim możliwością infekcji bakteryjnych, które prowadzą do zaostrzenia stanu chorobowego i niosą za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego nigdy, przenigdy nie należy drapać tego rodzaju wykwitów skórnych.

W kolej fazie przebiegu choroby skóra staje się nadmiernie przesuszona i zaczyna się nieestetycznie łuszczyć. Jest to niezwykle uciążliwy i dotkliwy etap, który sprawia, że osoba zaczyna wstydzić się swojej choroby. Szczególnie krępująca jest egzema na dłoniach. W przypadku nieleczonej przewlekłej egzemy lub wskutek nadmiernego pocierania i rozdrapywania wyprysków towarzyszących egzemie, skóra staje się zgrubiała i ciemniejsza, a na jej powierzchni uwydatniają się naturalne bruzdy i fałdy. Z czasem skóra przybiera tak zwany starczy wygląd, a proces ten określany jest mianem lichenizacji. Więcej o egzemie tutaj.

Rodzaje oraz przyczyny egzemy

Z klinicznego punktu widzenia należy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje egzemy, a mianowicie egzemę egzogenna, inaczej kontaktową oraz endogenną, określaną także jako konstytucjonalna. Egzema egzogenna pojawia się w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z określonym czynnikiem zewnętrznym, który może działać podrażniającą i/lub alergizującą, wywołując tym samym chorobę.  Z kolei egzema konstytucjonalna występuje w wyniku uwarunkowanej genetycznie skłonnością ustroju do jej rozwoju. W związku z tym pytania, na temat tego, czy egzema jest zaraźliwa są wysoce nieuzasadnione, o czym można przeczytać również w następującym artykule http://dermozdrowi.pl/egzema-dloniach-mozna-sie-nia-zarazic/.

Egzema jest uciążliwą chorobą skóry, o podłożu zapalnym. Występujące w jej przebiegu dolegliwości znacząco przyczyniają się do obniżenia jakości i komfortu życia, niejednokrotnie wpływają także negatywnie na jego aspekt emocjonalny i społeczny. Jednakże dzięki wsparciu najbliższych, właściwemu leczeniu oraz profilaktyce nawrotów tej choroby możliwe staje się normalne funkcjonowanie z egzemą.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe