Kieliszki do szampana
Kieliszki te mają charakterystyczny wygląd – są smukłe i zwężają się ku górze. Z czaszą łączy się chuda, długa nóżka, którą trzyma się podczas picia, by nie rozgrzać szampana. Kieliszek powinien mieć pojemność około 200 mililitrów.
Kieliszki do wina
Kształt naczynia dobiera się do rodzaju serwowanego napoju. Kieliszek do wina białego posiada mniejszą czaszę niż ten przeznaczony do wina czerwonego. Powinien być wykonany z cienkiego szkła, mieć wysoką nóżkę i smukły kształt. Czasza kieliszka do białego wina przypomina kształtem tulipana, a jej krawędzie delikatnie się rozchylają. Naczynie przeznaczone do czerwonego wina musi być wykonane z cienkiego szkła i mieć dużą czaszę zwężającą się ku górze. Takie kieliszki zazwyczaj posiadają krótką nóżkę. Inaczej jest w przypadku modeli do podawania burgundów – wtedy stosuje się wariant z pękatą czaszą oraz długą nóżką. Eleganckie kieliszki do wina i inne szklane naczynia dla gastronomii można znaleźć pod adresem https://agusto.pl/435-szklo-krysztalowe-shott-zwiesel. Starannie wyselekcjonowana oferta pozwala na skompletowanie wyposażenia lokalu i odnalezienie produktów o nieprzeciętnej jakości.
Kieliszki do wódki
Ich pojemność waha od 25 do 60 ml. Kieliszek do wódki może posiadać nóżkę albo jej nie ma. W drugim wariancie podaje się najczęściej wódki czyste. Naczynia zwykle produkuje się w walcowatym kształcie, ze stosunkowo grubym dnem.
Pokale do piwa
W przypadku piwa wybór odpowiednich naczyń jest bardzo duży. Można podawać złocisty napój w kuflach z grubym uchem, w pokalach i specjalnych szklankach. Naczynie do serwowania piwa musi być wystarczająco pojemne, by zmieściło w sobie zawartość całej butelki.
Szklanki do whisky
Odpowiednim wyborem w przypadku whisky są niskie szklanki o przysadzistej budowie w kształcie walca, koniecznie z grubym dnem. Alkohol podaje się w naczyniu o pojemności około 200ml, lekko rozcieńczony wodą, kostkami lodu albo jako czyste whisky.
Pucharki, dzbanki i szklanki do koktajli
Wśród rodzajów szkła gastronomicznego trzeba wyróżnić także pucharki do lodów, słoiczki, dzbanki na napoje oraz szklanki do lemoniad i koktajli. Wszystkie te naczynia pozwalają w najlepszy sposób wyeksponować walory specjałów, do których są przeznaczone. Dostępne są warianty proste i minimalistyczne oraz bogato zdobione. Dobór konkretnych modeli trzeba uzależnić od wystroju wnętrza i stylu całej posiadanej zastawy stołowej.
Szkło gastronomiczne dzieli się według swojego przeznaczenia. Możemy wyróżnić m.in. szklanki do drinków, kieliszki do wina, pucharki do lodów czy pokale do piwa. Specyficzne cechy każdego rodzaju szkła gastronomicznego pozwalają najlepiej podkreślić smak i aromat podawanych napojów i deserów.