Niemal wszystkie dzieci chętnie wybierają komputer, smartfon czy konsolę jako narzędzie pozwalające ciekawie spędzić wolny czas. Choć to z pewnością interesująca rozrywka, dorośli powinni być świadomi, że stosowana w nadmiarze nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Warto zatem wspomnieć o minusach gier komputerowych.
Gry wideo a zdrowie fizyczne dziecka
Pierwsze zagrożenie, wynikające z częstego spędzania czasu przed ekranem, wiąże się z mniejszą aktywnością ruchową. Młody człowiek, który sporą część dnia przeznacza na granie na komputerze, zdecydowanie rzadziej uprawia sport lub bawi się na powietrzu. Jak nietrudno się domyśleć, nie jest to obojętne dla jego kondycji, sił i ogólnej sprawność fizycznej. Poza słabszym rozwojem ruchowym może pojawić się także nadwaga prowadząca do szeregu kolejnych kłopotów zdrowotnych.
Wielu graczy często zaczyna odczuwać także ból w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Specjaliści podkreślają, że wskutek grania może dojść do problemów reumatologicznych, drętwienia różnych partii ciała (m.in. karku, barków, dłoni), wad postawy, nieprawidłowości związanych ze ścięgnami. Nieustanne powtarzanie tym samych ruchów palców w celu obsługi myszy, pada czy klawiatury, powoduje drżenie i mrowienie kończyn, pojawienie się odcisków, obrzęków, a nawet zaników mięśni. Ponadto nawet najnowsze gry farmerskie czy zwykłe układanki, w których niewiele się dzieje, mogą przyczyniać się do nadciśnienia oraz pogorszenia wzroku. Typową dla wielu graczy dolegliwością jest także suchość oczu.
Zdrowie psychiczne małoletniego gracza
Granie na komputerze wpływa negatywnie nie tylko na rozwój fizyczny, ale również na kondycję psychiczną. Dziecko, które zbyt intensywnie oddaje się takim czynnościom, może łatwiej zapadać na rozmaite choroby, jak depresja czy nerwica. Sporo wątpliwości wywołuje także kwestia pojawiających się w grach scen przemocy. Kwestia ta jest nieustannie badana, jednak z pewnością agresja na ekranie może przyczynić się do zanikania empatii u młodego człowieka, traktowania negatywnych zachowań jako normę i zobojętnienia na wszelkie przejawy zła.
Nie można zapomnieć o tym, że nagminne przesiadywanie przed komputerem to prosta droga do uzależnienia. Granie staje się wówczas niemal celem codziennego życia, zabierając czas na inne aktywności, obowiązki, rozrywki, a nawet czynności związane z fizjologią i higieną. Kontakty z rówieśnikami i rodziną przestają być ważne, często dochodzi do zaburzeń snu. Brak możliwości poświęcenia czasu na grę komputerową jest powodem do frustracji, smutku, a nawet lęku czy agresji. Warto pamiętać, że dzieci są szczególnie podatne na tego typu nałogi.