Samodzielnie przez inernet
Współcześnie najpopularniejszym źródłem najróżniejszych ofert pracy jest internet. Można przeglądać rozmaite strony i porównywać liczne propozycje. Dużą zaletą portali internetowych z ofertami jest to, że nie trzeba wychodzić z domu, aby aplikować. Ponadto można szukać pracy zarówno na stronach polskich, jak i zagranicznych. W przypadku tych drugich konieczna będzie znajomość języka, żeby dokładnie sprawdzić szczegóły. Szukasz zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Oferty pracy znajdziesz pod adresem https://laxocare.pl/oferty. Ogłoszenia opisane są w rzetelny, dokładny sposób, dlatego z łatwością można je porównać, by wybrać najkorzystniejsze warunki. Osoby szukające pracy nierzadko decydują się też na wysyłanie CV do działów kadr czy rekrutacji konkretnych firm, nawet jeśli aktualnie pracodawcy nie prowadzą poszukiwań. Zwiększa to szanse na znalezienie zatrudnienia we wcześniej wybranym przedsiębiorstwie.
Przegląd ogłoszeń w prasie
Kolejnym chętnie wybieranym sposobem na szukanie pracy w Niemczech jest sprawdzanie ogłoszeń zamieszczonych w gazetach. Warto przeglądać rubryki w gazetach polskich i zagranicznych – zarówno krajowych, jak i lokalnych i regionalnych. Dobrym źródłem ofert będą też czasopisma branżowe. Można również zamieścić ogłoszenie na temat tego, jakiej pracy się poszukuje, np. że interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech.
Przez polską agencję zatrudnienia
Agencje pośrednictwa pracy rekrutują pracowników sezonowych, wyjeżdżających w ramach kontraktów oraz tych na zatrudnianych na stałe. Szczególnie poszukiwani są robotnicy, elektrycy oraz pielęgniarki. Perspektywiczną i chłonną branżą jest też opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Agencja zajmuje się całym procesem rekrutacyjnym – przeprowadza rozmowę z kandydatem, pomaga w dopełnianiu formalności, organizuje transport i zakwaterowanie. Szukanie pracy przez pośrednika to bezpieczne rozwiązanie. Można wtedy liczyć na znalezienie legalnego zatrudnienia w Niemczech i mieć pewność, że odprowadzane są składki i posiada się ubezpieczenie. Ponadto konsultanci na infolinii pomagają w bieżących problemach i o każdej porze służą poradą.
Niemieckie agencje pracy
W Niemczech działa wiele lokalnych agencji pracy (Bundesagentur für Arbeit). Obywatele wszystkich krajów UE mogą z nich korzystać. Stworzono nawet osobny dział dla obcokrajowców. Osoba szukająca pracy w Niemczech powinna zgłosić się do odpowiedniej dla swojego miejsca zamieszkania filii i dopełnić tam wszystkie formalności. Przed wyjazdem za granicę można też sprawdzić listę dostępnych ofert.
EURES
European Employment Services, czyli Europejska Służba Zatrudnienia tworzona jest przez Komisję Europejską oraz publiczne służby ds. zatrudnienia w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Instytucja ma na celu świadczenie usług na rzecz poszukujących pracy i pracodawców. Propaguje też mobilność pracowników w obrębie Unii Europejskiej. EURES daje możliwość znalezienia pracy, a także udziela niezbędnych informacji o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich.
Jak znaleźć pracę w Niemczech? Najlepiej szukać ofert w internecie, prasie lub zgłosić się do agencji zatrudnienia – polskiej lub zagranicznej. Można też skorzystać z usług niemieckich agencji pracy lub EURES. Poszukiwania warto jednak rozpocząć już w Polsce, by mieć pewność zatrudnienia.