Dokładne kontrole weterynaryjne
Przede wszystkim sprzedaż cieląt musi odbywać się w zgodzie z aktualnymi procedurami dotyczącymi między innymi sposobu traktowania zwierzą. Cielęta muszą pochodzić ze sprawdzonych hodowli, mieć założone książeczki weterynaryjne oraz przejść kontrole zdrowotne wykonywane przez lekarza weterynarii. Samo dopuszczenie cielaka do sprzedaży wiąże się z procedurami obejmującymi zarówno badania zewnętrzne (oględziny), jak i wewnętrzne (stan zdrowia, potencjalne choroby i zakażenia). Zwierzęta, które nie przejdą kontroli lekarskiej, nie mogą być sprzedawane.
Sprzedaż hurtowa i detaliczna
Nie ma przy tym znaczenia, czy firma prowadzi sprzedaż cieląt w hurcie, zaopatrując ogromne gospodarstwa rolne, czy oferuje cielaki na sztuki, kierując ofertę do małych rolników. W obu przypadkach każde zwierzę musi przejść osobną kontrolę i zostać dopuszczone do sprzedaży. Takie rozwiązanie obowiązujące chociażby w http://www.rogofarm.pl/pl pozwala z jednej strony chronić interesu kupującego (otrzymuje zdrowe zwierzę), jak i jego późniejszych nabywców (gdy po podtuczeniu cielaka sprzedaje go do ubojni). Kontrole weterynaryjne są szczególnie ważne w przypadku sprzedaży hurtownej, gdyż to właśnie w większych stadach łatwiej o choroby, które mogą doprowadzić do poważnych szkód.
Transport cieląt
Odpowiednie warunki zdrowotne zwierząt zapewnia jednak nie tylko kontrola weterynarza. Przyczyniają się do nich również właściwy transport w dużych boksach i pod opieką doświadczonego kierowcy oraz właściwe warunki przetrzymywania cieląt. Wynika to nie tylko z obowiązujących przepisów, których złamanie grozi dużymi karami. Także kupujący zwracają coraz większą uwagę na to, w jakim stanie przyjeżdżają do nich cielęta, jak zostały przewożone i jak się zachowują.