Bełchatów i Radomsko wśród 25 samorządów tworzących Związek Zintegrowanych Inwestycji. Podpisano stosowne porozumienie.

  • 13.01.2022, 07:00
  • Redakcja lokalna.news
12012022-porozumienie-miast-gmin-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Bełchatów i Radomsko wśród 25 gmin tworzących Związek Zintegrowanych Inwestycji. 11 stycznia br. w Piotrkowie Trybunalskim zostało podpisane stosowne porozumienie regulujące to postanowienie. Będą starania o pozyskanie pieniędzy z UE na różnego rodzaju inwestycje m.in. ekologiczne czy związane z transportem publicznym.

  Jakie samorządy tworzyć będą Związek Zintegrowanych Inwestycji? W śród nich są: miasta Radomsko, Piotrków Trybunalski i Bełchatów, a także gminy: Czarnocin, Gorzkowice, Grabica, Moszczenica, Rozprza, Sulejów, Wola Krzysztoporska, Wolbórz, Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Szczerców, Zelów, Radomsko, Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Kodrąb oraz Ładzice. Liderem Związku ZIT został Piotrków Trybunalski.

Co w praktyce daje podpisanie takiego porozumienia?

  Daje to możliwość wspólnego sięgania po środki z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Chodzi generalnie o to, że wszyscy stoimy w obliczu transformacji energetycznej i to, że bełchatowska kopalnia i elektrownia przestaną istnieć tutaj, na tym terenie, nie oznacza to, że niedotkliwe to swoimi skutkami gmin ościennych, czy miast ościennych.

 Wspólnie przygotowana strategia przez te 25 samorządów i wspólnie występowanie o środki, daje większą możliwość zdobycia tych pieniędzy. Miasto Bełchatów zabiegało o to, aby zostać wpisanym do Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, ponieważ początkowo nie byliśmy ujęci. Miasto Bełchatów oczywiście najbardziej zostanie dotknięte tymi zmianami, które nas czekają i chodzi o to, aby wykorzystać każdą nadarzająca się możliwość, żeby w maksymalnym stopniu łagodzić skutki tych, jakby na to nie patrzeć, nieodzownych zmian – mówi Kryspina Rogowska, Rzecznik Urzędu Miasta w Bełchatowie.

  Podpisane 11 stycznia porozumienie, określa szczegółowe zasady funkcjonowania nowopowstałego porozumienia. Dzięki temu samorządy mogą wypracować optymalną strategię, jeśli chodzi o pozyskiwanie fundusz unijnych, a tym samym jest większa szansa na ich pozyskanie.

  Na co będzie się pozyskiwać fundusze? Przede wszystkim na wszelakie działania związane z ekologią, zrównoważonym transportem, bardzo często łączący wszystkie samorządy, a także na działania energetyczne, na nowoczesne działania energetyczne, które pozwolą sprawniej przejść przez proces transformacji energetycznej.

 

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe