Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełchatowie zyskała nowy symbol pamięci historycznej. Na jednej ze ścian budynku powstała wielkoformatowa kompozycja poświęcona kobietom, które podczas Powstania Warszawskiego pełniły funkcję łączniczek, a po zakończeniu wojny zapisały się na kartach polskiej kultury.
Autorką nagrodzonej koncepcji jest uczennica placówki Zuzanna Ćmielewska. Przy realizacji projektu wspierała ją nauczycielka plastyki Magdalena Płachetka. Ich praca została doceniona w konkursie „Muralowe Panny” organizowanym przez BohaterON i znalazła się wśród pięciu najlepszych projektów wyłonionych w skali całego kraju.
Centralne miejsce na muralu zajmują wizerunki Danuty Szaflarskiej, Barbary Kostrzewskiej i Aliny Janowskiej. Bohaterki przedstawiono na tle symbolicznej scenografii, w której teatralna kurtyna przeplata się z obrazem zniszczonego miasta. Taka forma ma przypominać o drodze, jaką przeszły – od wojennej służby i walki o wolność po działalność artystyczną oraz wkład w rozwój polskiej kultury.
Uroczystość odsłonięcia poprzedził program przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły. Wydarzenie miało nie tylko artystyczny, ale także edukacyjny charakter. O losach Powstania Warszawskiego oraz kobietach uwiecznionych na muralu opowiedział uczestnikom Dariusz Rogut, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.
Podczas spotkania nie zabrakło również wyróżnień dla szkoły. Środowisko harcerskie przyznało placówce tytuł „Szkoły Przyjaznej Harcerstwu”, doceniając jej zaangażowanie we współpracę z harcerzami oraz działania wychowawcze realizowane na rzecz młodzieży.
Nowa realizacja artystyczna to nie tylko efekt sukcesu w ogólnopolskim konkursie. To również trwała lekcja historii, która każdego dnia będzie przypominać uczniom o odwadze, determinacji i patriotyzmie kobiet, które swoją postawą zasłużyły na miejsce w pamięci kolejnych pokoleń.

Napisz komentarz
Komentarze