Kinema - symbol Radomska dostanie drugie życie.

  • 15.11.2021, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
11112021-kinema-cieciora-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Budynek Kienmy ma szansę na drugie życie. Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra rozpoczął działania na rzecz tego, aby budynek kina został uznany za zabytek. Kinema ma realne szanse na reaktywację.

  Kinema jest swoistą wizytówką Radomska. Jednak jak wiemy, w ostatnich latach z budynkiem i jego zagospodarowaniem nie jest najlepiej. Pan jednak zainteresował się tym tematem i chce zmienić ten stan rzeczy. Na czym ta pomoc będzie polegała?

  Przede wszystkim przekonałem konserwatora zabytków do tego, aby wszcząć postępowanie w sprawie objęcia Kinemy ochroną konserwatorską. Oznacza to, że Kinema przetrwa. W ostatnim czasie martwiliśmy się, czy w ogóle Kinema jako budynek, jako obiekt, jako miejsce i symbol zachowa się. To postępowanie, dzięki tej interwencji, zabezpiecza nam to, że ten budynek będzie dalej istnieć i daje nam również pewną ścieżkę i pole manewru, przy pozyskiwaniu pieniędzy, aby Kinemę na nowo wskrzesić i oddać mieszkańcom.

  Dzisiaj świętujemy 103 lata odzyskania przez Polskę niepodległości i Kinema przez te wszystkie lata z nami była. To tutaj w Kinemie odbywały się wiece poparcia, manifesty patriotyczne, odbywały się spotkania, które kształtowały świadomość i pobudzały patriotycznie lokalną społeczności.

  Nie mógłbym sobie wybaczyć, gdyby ten budynek został rozebrany, sprzedany. To absolutnie nie wchodzi w grę i to postępowanie to zabezpiecza – mówi Krzysztof Ciecióra, Wiceminister Rolnictwa.

  Czy oprócz tego, że budynek zostanie uznany jako zabytek, będzie on jakoś reaktywowany?

  Chcielibyśmy, żeby właścicielem Kinemy stał się samorząd lokalny tak, aby podmiot pożytku publicznego mógł się nim opiekować, aby z tego nieszczęsnego nadzoru właścicielskiego w jakim obecnie znajduje się Kinema, ją wyrwać i dać szansę na to, aby był właściciel, który będzie się o nią troszczył, aby mógł pozyskiwać pieniądze na jej remont, na jej odrestaurowanie i który również będzie miał pewien pomysł na jej reaktywowanie i funkcjonowanie. To jest bardzo ważne – dodaje Krzysztof Ciecióra, Wiceminister Rolnictwa.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe